NETİCESİ SEBEBİYLE AĞIRLAŞMIŞ SUÇ

Geçen haftaki yazımızda kasten yaralama suçuna yüzeysel olarak değinmiştik. Bu hafta ise neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçlar ve özellikle de neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralamaya değinmeye çalışacağız. TCK m23 te düzenlenen neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç, fiilin kastedilenden daha ağır veya başka bir neticenin oluşmasına sebep olması halinde  gündeme gelecektir. Failin bu ağırlaşmış neticeden mesul tutulabilmesi için meydana..

NETİCESİ SEBEBİYLE AĞIRLAŞMIŞ SUÇ
Yazar : Tarih : Okunma : 398 views Yorum Yap

Geçen haftaki yazımızda kasten yaralama suçuna yüzeysel olarak değinmiştik. Bu hafta ise neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçlar ve özellikle de neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralamaya değinmeye çalışacağız.

TCK m23 te düzenlenen neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç, fiilin kastedilenden daha ağır veya başka bir neticenin oluşmasına sebep olması halinde  gündeme gelecektir. Failin bu ağırlaşmış neticeden mesul tutulabilmesi için meydana gelen sonuç itibariyle en azından taksirle hareket etmiş olması gerekmektedir.

Kasten yaralama suçu TCK m 86de düzenlenmişken neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçu ise TCK m87’de düzenlenmiştir.Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçu, mağdura işlenen suç teşkil eden fiilin yine mağdurun vücudunda kalıcı etkiler bırakması halinde gündeme gelecektir. Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçu, mağdurun vücudunda bıraktığı kalıcı etkilere göre iki grup halinde sınıflandırılmaktadır.

Aşağıdaki hallerde;

-Mağdurun duyularından veya organlarından birinin işlevi sürekli zayıflarsa,-Mağdurun konuşmasında sürekli zorluğa yol açacak bir durum meydana gelirse,-Mağdurun yüzünde sabit iz oluşursa, Mağdurun yaşamını tehlikeye sokan bir durum meydana gelirse, -Hamile bir kadına karşı işlenip çocuğun vaktinden önce doğumuna neden olunursa,  TCK m86’da düzenlenmiş haline göre belirlenen hapis cezası bir kat arttırılır. Ancak, işlenen suç kastının basit yaralamaya yönelik olması halinde neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunun cezası 3 yıldan, işlenen suç kastının yaralama suçunun nitelikli hallerine yönelik olması durumunda neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunun cezası 5 yıldan az olamaz.

Aşağıdaki hallerde de;

– Mağdurun iyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine neden olunursa, -Mağdurun duyularından veya organlarından birinin sürekli işlevini yitirmesine neden olunursa, -Mağdurun konuşma veya çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına neden olunursa, Mağdurun yüzünün sürekli değişikliğine neden olunmuşsa, -Hamile bir kadına karşı işlenip çocuğun düşmesine neden olunmuşsa, TCK m86’da belirlenen hapis cezası iki kat arttırılır. Ancak, işlenen suç kastının basit yaralamaya yönelik olması halinde neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunun cezası 5 yıldan, işlenen suç kastının yaralama suçunun nitelikli hallerine yönelik olması durumunda ise neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunun cezası 8 yıldan az olamaz.

Kasten yaralama sonucunda ölüm meydana gelmişse, işlenen suç kastının basit yaralamaya yönelik olması halinde neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunun cezası  12 yıla kadar, işlenen suç kastının basit yaralamaya yönelik olması halinde neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunun cezası  12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezasıdır.

Açıklamaya çalıştığımız nedenlerle, uzmanlık gerektiren bu konuda bir avukattan hukuki destek almak hak kayıplarının önlenmesini sağlayacaktır.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=