MİRYOKEFALON ZAFERİ ÇİVRİL VE DENİZLİ’DE KUTLANDI

Anadolu’ya Türk mührünün vurulduğu Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıl dönümü Denizli ve Çivril’de düzenlenen programlarla kutlandı.

MİRYOKEFALON ZAFERİ ÇİVRİL VE DENİZLİ’DE KUTLANDI
Yazar : Tarih : Okunma : 178 views Yorum Yap

Anadolu’ya Türk mührünün vurulduğu Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıl dönümü Denizli ve Çivril’de düzenlenen programlarla kutlandı. Kutlama programları çerçevesinde ilk olarak panel ve fotoğraf sergisi düzenlenirken, kutlamalar 16 Eylül ve 17 Eylül’de Çivril düzenlenen etkinliklerle devam etti.

17 Eylül 1176’da Çivril sınırları içinde gerçekleşen Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıldönümü kutlama programları başladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile düzenlenen programlarının ilki Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda Prof. Dr. Muharrem Kesik’in sunumu ile Çivril Miryokefalon Zaferi Paneli ile Çivril Fotoğrafları Sergisi düzenlendi. Prof. Dr. Muharrem Kesik’in kaleme aldığı “Myriokephalon 1176” kitabının da tanıtıldığı programa, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye Başkanı Vural burada yaptığı konuşmada Çivril ilçesinin 1176’da kazanılan Miryokefalon Zaferi ile Anadolu’nun tapusunun alındığı yer olarak tarihteki yerini aldığını söyledi. Verimli toprakları, güzel doğası ve havasıyla Çivril ilçesinin binlerce yıldır insanların yaşadığı bir coğrafya olduğunu anlatan Vural, ilçenin tarihi güzelliklerden bahsederek, 1176 yılında Türk yurdu olan Çivril’i ve zaferin geçtiği yerleri görmek için tüm Denizlileri Çivril’e davet etti.

Her savaşa karşı bu ülke dimdik ayakta durdu

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci ise Miryokefalon Zaferi’nin değerini gelecek kuşaklara aktarmak için bir yol haritası çizdiklerini anlattı. Denizli’nin tarihi bir şehir olduğunu, Büyükşehir Belediyesi olarak kentin bu değerlerine sahip çıktıklarını vurgulayan Değirmenci, “Ülkemizin her bir karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış. Malazgirt, Kazıkbeli, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve yakın dönemde yaşadığımız 15 Temmuz gibi vatanımızın varlığına yönelik her savaşa karşı bu ülke dimdik ayakta durdu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

17 Eylül Pazar gününe özel muhteşem program

Öte yandan Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıldönümü kutlamaları hafta sonu Çivril’de düzenlenen farklı etkinliklerle devam etti.  Etkinlikler kapsamında 16 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’te Çivril Tren Yolu Gar Binaları Toplantı Salonu’nda Çivril Miryokefalon Zaferi Paneli ile Çivril Fotoğrafları Sergisi düzenlenirken, 17 Eylül 2023 Pazar günü kutlamaları ise saat 13.00’te Çivril Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Küfi Çayı Vadisi’nde saat 14.00’te başlayan programda, Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak, şehitler için dualar edildi. Zaferin gerçekleştiği Küfi Boğazında yapılan kutlamalar kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Konseri, Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, atlı cirit, atlı kılıç kalkan ve geleneksel okçuluk gösterileri yapıldı.

Büyükşehir’den Türk Halk Müziği Konseri

Moto-cross ve trap atışları yarışlarının yapıldığı programda Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde Küfi Boğazı Zafer Yürüyüşü ve Bisiklet Turu yapıldı. Kutlamaların akşam programı ise Çivril Cumhuriyet Meydanı’nda saat 21.00’de devam etti. Çivril Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu gösterisi ile başlayan program, Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı tarafından verilen Türk Halk Müziği Konseri ile sona erdi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=