MİRYOKEFALON OLMASA İSTANBUL’UN FETHİ OLMAZDI

Miryokefalon zaferi kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen kitap tanıtımında konuşan Belediye başkanı Niyazi Vural “Miryokefalon zaferi olmasa İstanbul’un Fethi olmazdı” dedi.

MİRYOKEFALON OLMASA İSTANBUL’UN FETHİ OLMAZDI
Yazar : Tarih : Okunma : 91 views Yorum Yap

Miryokefalon zaferi kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen kitap tanıtımında konuşan Belediye başkanı Niyazi Vural “Miryokefalon zaferi olmasa İstanbul’un Fethi olmazdı” dedi.

Denizli Büyükşehir ve Çivril Belediyesi tarafından düzenlenen 847’inci Miryokefalon Zaferi anma programı Çatalçeşme Toplantı salonunda düzenlenen açılış programı ile başladı. 15 – 17 Eylül tarihleri arasından kutlanacak zafer ile ilgili ilk program kapsamında, İstanbul Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Muharrem Kesik tarafından kaleme alınan ‘Myriokephalon 1176’ kitabının tanıtımı yapıldı.

Çatalçeşme Toplantı salonunda düzenlenen kitap tanıtım programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Çivril Belediye başkanı Niyazi Vural Miryokefalon Zaferinin Türk tarihi açısından önemine değinerek “847 yıl önce Çivril’de cereyan eden ve Anadolu’nun tapusunun alındığı savaşın yıldönümünü kutluyoruz. Bu zafer ile artık Bizans ordusu Anadolu’dan çıkarken bu topraklarda ebediyete kadar Türk yurdu olmuştur. Bu zafer ile Selçuklu Anadolu’yu tamamen Türkleştirmiş ve Osmanlı döneminde kazanılan zaferlere yol göstermiştir. Miryokefalon Zaferi olmasa İstanbul’un fethi de olmazdı. Bu zafer, Selçuklunun en önemli zaferlerinden, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetinin de Anadolu topraklarında ilk tohumlarındandır” dedi.

Başkan Niyazi Vural’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci’de Anadolu’nun bugüne kadar bir çok zafer ve savaşa tanıklık ettiğini belirterek “tarihimizi iyi bilmeli ve öğrenmeliyiz. Denizli’de cereyan eden ve Haçlı ordusuna karşı kazanılan iki önemli zafer var. Bunlardan birisi Kazıkbeli Savaşı diğeri Miryokefalon zaferi. Biz Denizli’li olarak bu zaferlerle gurur duymalı ve bu zaferleri çok iyi öğrenmeli ve anlamalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ali değirmenci ve Çivril Belediye başkanı Niyazi Vural ‘Myriokephalon 1176’ kitabının yazarı Prof. Dr. Muharrem kesik ve 1176 Dernek başkanı Dr. İbrahim Balık’a plaket verdi.

Program Prof. Dr. Muharrem Kesik ’in kitap tanıtımı ve Çivril fotoğraflarından oluşan sergi ile devam etti.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=