MEYDANIN ADI VAR KENDİ YOK.

VERDİĞİN SÖZLER KALSIN

MEYDANIN ADI VAR KENDİ YOK.
Yazar : Tarih : Okunma : 444 views Yorum Yap

VERDİĞİN SÖZLER KALSIN

ÇİVRİL’E MEYDAN YAP BAŞKAN

Denizli’nin en büyük ilçesi Çivril’de tören ve kutlamalara cevap verecek nitelik ve genişlikte bir meydan olmaması ilçenin en büyük sorunu. 2018 yılından sonra kullanım alanı daha da daralan meydana vatandaşlar ‘adı var kendi yok meydanı’ ismini taktı.

Çivril’in en büyük ama konuşulmayan sorunlarının başında kent meydanı olmaması geliyor.

Cumhuriyet Meydanının son düzenlemelerden sonra şehrin kimliğini yansıtmaması ve taleplere cevap verememesi çevre düzenlemesinin ve anıtın bakımsızlığı Çivril’e yeni geniş ve şehir kimliğini yansıtan bir meydan ihtiyacı olduğunu gözler önüne eseriyor.

Kaymakamlık ve belediye binasının yenilenmesi aşamasında şehre yeni bir meydan kazandırılması fikrinde birleşen ortak akıl, Çivril’de yapılacak binalardan önce bir meydan kazandırılması konusunda hem fikir. Çivril’e yapılacak en önemli hizmetlerden birinin bu olacağına dikkat çeken vatandaşlar Belediye Başkanı Niyazi Vural’a seslenerek “verdiğin sözler dursun Çivril’e adına yakışır büyük bir meydan kazandır” dediler.

Meydanın bir kent için kimlik olduğuna dikkat çeken vatandaşlar Cumhuriyet Meydanının bu misyondan uzaklaştığına dikkat çekerek “1970 li yıllarda tasarlanan ve yapılan Cumhuriyet Meydanı artık Çivril kimliğini yansıtmıyor. 50 yılda değişen Çivril’de sadece Cumhuriyet Meydanı aynı kaldı, o da zamanla yapılan kaldırım yol çalışmalarında küçüldü, daraldı ve sadece Atatürk anıtı olan küçük bir alan olarak kaldı. Şimdi Çivril’e kimliğini yansıtan büyük bir meydan gerek. Türkiye’de Meydanı olmayan kent ilçe kasaba yoktur. Hatta Çivril’in bazı mahallelerindeki meydanlar bile daha geniş ama ilçe merkezinde bir meydan yok” dediler.

Meydan şehrin kimliğini yansıtır

Modern bir kentin vazgeçilmez ve olmazsa olmazının kent meydanı olduğunu ifade eden Çivrilliler “bina yapısı, mimarisi ve düşünce yapısı değişen, gelişen her geçen gün büyüyen Çivril’de ihtiyaçlara cevap verecek bir meydan şart. Cumhuriyet Meydanının olduğu yer genişletilmek istense alan yok, yeniden peyzaj yapılma imkanı yok. Cumhuriyet Meydanı geçmişin canlı şahidi olarak muhafaza edilmeli ama gelecek için modern Çivril için ve ihtiyaçlar için yeni bir meydan yapılmalı. Hem Çivrillilerin hem de dışarıdan gelenlerin gittiği zaman ‘evet Çivril büyük ve modern bir kent’ diyeceği, Çivril kimliğini yansıtan bir meydan olmalı ” dedi.

 

Çivril’in merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı, 2018 yılında yapılan yol ve kaldırım genişletme çalışmamalarında yapılan düzenleme de yeniden tasarlanmış ve bugünkü haline getirilmişti. Bayram ve resmi törenlerin yapıldığı alan Hükümet ve Uşak Caddeleri ile çevrelendiği için kullanım alanı çoğu zaman yetersiz kalıyor ve birçok törende de her iki cadde trafiğe kapatılmak suretiyle alan kullanılabiliyor.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=