Merhaba

Geçen perşembe günü sanki tüm ülke nefesini tuttu, Merkez Bankasının alacağı faiz kararına kilitlendi. Bir kaç gün öncesinden hareketlenen döviz kuru, yükseldi, yükseldi, faizin 1 puan daha düşürülmesiyle, 1 euro 12.7tl ye dek çıktı. Neden? Niçin? Niye?

Merhaba
Yazar : Tarih : Okunma : 345 views Yorum Yap

Faiz inerse ne olur? Enflasyon oranında bir faiz, bankalarda ki mevduatı nasıl etkiler? Kabaca cevaplarsak, havadan para kazanamayan  sermaye sahibi daha fazla getiri bekleyeceği, borsaya, yatırıma yönelir. Üretim artar, yeni işyerleri açılır, işsizlik azalır, gelir düzeyi artar vs.vs…Ülke zenginleşir. Öyleyse neden böyle gıdım gıdım indiriyoruz ki? Toptan sıfırlayalım, herkes parasını bankadan, yastık altından çıkarıp dolaşıma sunsun. Ne dersiniz?

Faiz iniyor, hop döviz yükseliyor! Enflasyon düşecek derken, dövizle ne alıyorsak fiyatları yükseliyor, hayat pahalanıyor, her şeye zam zam zam. Sanayi ara mallarında, enerjide, tarım ürünlerinde velhasıl her şey de dışa bağımlı olmanın sonucu, döviz talebi daha bir artıyor. Yükselen döviz, alım gücünü azaltıyor, dövizle borçlananlar ne yapacak? Örneğin,” yap işlet devret”  modeliyle yapılmış yol, köprü ve otoyollarda, geçiş garantisinin altında kalan rakamı dövizle karşılamayı garanti veren devletimiz, dahası şehir hastanelerinin, hava alanlarının yetersiz sayıda ki hasta, yolcu sayısı da bu garantiye dahil olunca, yükselen döviz karşısında hazineden ne öder ki? Biz, para bizden çıkmıyor, hazineden çıkıyor masalına inanır mıyız ki? Faiz inmese de, dövizde yükselmese mi acaba?

Döviz yükselince, Türk lirası ucuzlayınca ülkeye döviz akar mı? Öyle ya ihracat artacak, satılık şirketler, limanlar, madenler, fabrikalar, akarsular, ormanlar sudan ucuz olacak. İyi de yabancılar ellerinde ki dövizi Türk lirasına çevirmişti, şimdi faiz düşünce tekrar dolara geçip parayı yurt dışına çıkarırlarsa? Sıcak para başka pazarlara kaçarsa?

Karmaşık bir iş! Faiz sebep, enflasyon sonuç diyerek biz bu yolu daha önce denemedik mi? Nasıl çözeceğiz bu sorunu? Bir kitabı olsa da okusak!

Nasıl düzeliriz? Eh cevap nasıl bozduğumuzda! Ne zaman, neyin büyüsüne kapıldık, ne yaptık?

Cumhuriyet, kamu yatırımlarıyla, planlı ekonomiyle, ülke sathında her bölgede değişik yatırımlarla bizleri bu günlere taşımadı mı? Satarak bitiremediğimiz onca varlığımız, liberal ekonomi tercihimizle yok olmadı mı? Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olması, toplumda her türlü bozulmayı beraber getirmedi mi? Neden devletçi ekonomiden, planlı gelişimden vazgeçtik? Kim akıl verdi, hangi iktidar bu politikayı hayata geçirdi?

Düzelme,bilinçle başlar..Ekonomi hedefimiz;Sıcak para ve ithalatla değil sağlam kaynaklara dayanan üretim,verimliliği ve marka yaratmayı temel alan dış rekabet,sağlıklı ve istikrarlı hızlı büyüme,güçlü ulusal sanayi ve önemlisi adil bölüşüm..Bunu gerçekleştirmek olmalı..Planlarımızı öncelikle iklim değişikliğini göz önüne alarak tarımsal alanda yapmalıyız.Çağdaş hukukla yönetilecek,en geniş demokrasinin hüküm sürdüğü, liyakata  dayalı kadrolarla,bilimden yana  olacak politikalarla bu mümkün.Kendimize güvenelim.

Sağlıcakla kalın.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=