MERALARDAKİ BÜYÜK TEHLİKE

Çivril’de meralara atılan çöp ve molozlar hayvancılıkla uğraşan vatandaşları isyan ettirdi.

MERALARDAKİ BÜYÜK TEHLİKE
Yazar : Tarih : Okunma : 309 views Yorum Yap

Çivril’de meralara atılan çöp ve molozlar hayvancılıkla uğraşan vatandaşları isyan ettirdi.

Özdemirci Mahallesinde meralara atılan çöplerden zehirlenen 4 koyununu kaybeden Süleyman Ünal yetkililerin bu duruma bir çözüm getirmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen hafta gübre atılan meranın bir kısmına dökülen çöp ve molozlar hayvanlar için büyük tehlike oluşturuyor.

12 bin metre kare alanı bulunan Özdemirci Mahallesi merasına onlarca kamyon molozun yanı sıra çöplerin atılması hayvanlarını otlatmak isteyen vatandaşlar için tehlike arz ediyor. Afyon il sınırında olması nedeniyle çevre yerleşim bölgelerinde de çok miktarda çöp döküldüğü iddia edilen meradaki kirlilik, ekonomisi hayvancılığa bağlı olan Özdemirci mahallesinde ciddi sıkıntılar doğuruyor.

Özdemirci mahallesinde hayvancılık yapan ve koyunlarını mahalle merasında otlatan Süleyman Ünal meraya atılan zehirli atığı fark edemediği için 4 tane koyununu kaybetti. Yaşanan olaydan sonra hayvanlarını kaybetme korkusu ile meraya gitmekte tereddüt ettiğini ifade eden Süleyman Ünal, “Koyunlarımı otlatırken koyunlarıma birden bir şeyler oldu. Baktığımda otladıkları alana zehirli ambar dibi atığının atılmış olduğunu gördüm. Sürüyü hemen uzaklaştırdım ama 4 tane koyunum telef oldu.” Dedi.

Hiç Çözüm Alamadım

Sorununu bütün resmi kurumlara ilettiğini ancak hiçbir çözüm alamadığını kaydeden Ünal, “Şuan otlakıye kapalı. Otlakıye açıkken 4 tane hayvanımın burada zehirlenerek ölmesinden sonra Hem Çivril Belediyesi, Hem Denizli Büyükşehir Belediyesine şikayetlerimi bildirmeme rağmen hiçbir çözüm alamadım. İki yıldır uğraşıyorum ama hala değişen bir şey yok meralar çöplüğe döndürülmeye devam ediyor.  Yetkililerin bir an önce meraları temizlemesini ve bir daha buralara çöp ve moloz atılmaması için gerekli önlemleri almasını istiyoruz.” Dedi.

Meranın Özdemirci ve Afyon sınırında yer aldığını ifade eden Ünal, “Bu mera Özdemirci ile Afyon’un Dazkırı ilçesinin sınırında bulunuyor. Mayıs ayında otlakıye açıldığında sadece Özdemirci’nin değil Dazkırı’nın da küçükbaş, büyükbaş bütün hayvanları burada otlayacak. Ama her türlü pisliğin olduğu buraya cesaret edip hayvanını salamayacak.” Dedi.

Doğa da Katlediliyor

Sadece hayvanlar yönünden değil çevre kirliliği yönünden de meranın temizlenmesi gerektiğini belirten Ünal, “Burada hayvan otlatılmasa dahi doğayı kirletmelerini istemiyoruz. Çöp döküyorlar moloz döküyorlar doğayı katlediyorlar.” Dedi.

Topraklarımıza Sahip Çıkacağız

Özdemirci mahalle sakinlerinden Gülgün Alacacıoğlu tüm şikayetlere rağmen bir çözüm bulunamadığını ifade ederek, “Buraya atılan çöp ve molozlar bir günlük iki günlük değil. Uzun zamandır atılıyor ve burası temizlenmediği müddetçe görenler yeni çöpleri atmaya devam edecektir.  En azından cezai işlem uygulansa kimse çöp ve moloz dökmeye cesaret edemez. Koyunları telef olan Süleyman Ünal da muhtara, belediyeye, doğa korumaya şikayetlerini iletmesine rağmen hepsi bir birine pas atıyor ama sorunun çözülmüyor. Sonuçta vatandaş şikayetçi, vatandaş mağdur durumda.  Biz topraklarımıza sahip çıkmaya, Özdemirciye sahip çıkmaya devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

 

 

Özdemirci’nin Sesi Olmak İçin Geldik

Çöp ve moloz atıklarının bulunduğu Özdemirci merasını yerinde gören CHP Çivril Belediye Meclis Üyesi Tunay Yazıcı, Özdemirci Mahallesinin mera sorununun en kısa süre içinde çözülmesi için çalışacaklarını kaydetti. Özdemirci’nin sesi olacaklarını ifade eden Yazıcı, “Burası devletin bir mülkü. Devletimiz bu durumu en kısa zamanda görecektir ve gereğini yapacaktır. Biz Özdemirci’nin sesi olmak adına buraya geldik. İnşallah, önümüzdeki dönemlerde buralarda hayvanlarınızı rahatlıkla otlatabilirsiniz.” Dedi.

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=