MENDERES NEHRİNDEKİ BALIK ÖLÜMLERİ KORKUTUYOR

Menderes nehrinin Çivril’den geçen kısmında başlayan balık ölümleri ahaliyi tedirgin ediyor.

MENDERES NEHRİNDEKİ BALIK ÖLÜMLERİ KORKUTUYOR
Yazar : Tarih : Okunma : 759 views Yorum Yap

Menderes nehrinin Çivril’den geçen kısmında başlayan balık ölümleri ahaliyi tedirgin ediyor.

Çivril’in Gökgöl, İshaklı, Çandır ve Süngüllü mahallelerinden geçen Menderes Nehrinde yüzlerce balık telef oldu. Su yüzeyine çıkan ölü balıklar çevrede yaşayanları tedirgin ederken durum jandarma ve İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirildi.

Ege Bölgesinin en büyük akarsuyu Menderes Nehrinde balıklar ölmeye başladı. Dinar’dan gelen atık sular ile kirlendiği düşünülen nehirde 2016 yılında da özel bir çiftlikte bulunan alabalık çiftliğinde 1.5 MİLYON balık telef olmuştu.

Menderes Nehrinin farklı bölgelerinde kuraklıktan dolayı artan ölümlerin, atık ve kirli sulardan dolayı nehrin kaynağında da başladığını ifade eden vatandaşlar Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden bırakılan atık sular ile nehri kaynağının kirlendiğini iddia ettiler. Meyve sezonu ile birlikte nehir yatağına meyve suyu fabrikalarından atık su bırakıldığını belirten vatandaşlar “bu sezonlarda nehrin rengi değişiyor. Ağır bir tabaka ve koku oluyor. Balıklar ve kuşlar ölmeye başlıyor. Dinara’da açılan meyve suyu fabrikasından sonra son beş altı yılda bu tür ölümler arttı” dediler.

BALIKALR ÖLÜYOR HAYVANLARA SU İÇİREMİYORUZ

Çivril’in çandır mahallesinde hayvancılık yapan Ersan Göçer “buralar Menderesin kaynağı sayılır bu su buralarda kirlenmeye başladı. Önce balıklar ölüyor sonra balıkla beslenen kuşlar. Ben hayvancılık yapıyorum. Hayvanlarıma Menderes’den su içiremiyorum çünkü su kirli ve kokuyor içen hayvan hasta oluyor. Balıkları öldüren bizimde ineklerimizi ya hasta eder ya da öldürür” dedi.

Menderes nehrinin Gökgöl, Çandır, İshaklı ve Süngüllü mahallelerinde geçen yaklaşık 10 kilometrelik kısmında artan balık ölümleri üzerine Gıda, tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün su ve ölü balıklardan numune aldığı, numunelerin incelemeye gönderildiği belirtildi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=