MAZOT ZAMMINA KONVOYLU TEPKİ

Çivril CHP İlçe örgütü mazot ve akaryakıt zamlarına düzenlediği traktörlü konvoy ile tepki gösterdi.

Yazar : Tarih : Okunma : 870 views Yorum Yap

Devlet Hastanesi önünden başlayan protesto da traktörlerle ilçe merkezini turlayan çiftçiler, araçlarının üzerinde “Çiftçi gülmezse köylü gülmez” yazılı dövizler astı.

CHP Çivril İlçe örgütü, çiftçi ve şoförlerin katıldığı eylemle mazot ve akaryakıt zamlarını protesto etti. Eyleme CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İl Başkanı Nuri Bülent Çavuşoğlu ile ilçe yöneticileri, Belediye meclis üyeleri ile partililer katıldı. Ayrıca eyleme İyi Parti ve Saadet Partisi üye ve yöneticileri de katıldı.

Eyleme katılan bir çok çiftçi traktörlerine astıkları dövizler ile mazot fiyatlarını protesto etti.

Protestoya katılan bir çiftçi “Biz çiftçiler olarak bu zor şartlar altında üretime inatla devam ediyoruz. Ne acıdır ki savaşan iki ülkeden gelecek ayçiçek ve buğdaya gözümüzü diktik, hepimiz bekliyoruz. Bunun sebebi de mevcut iktidarın çiftçi haklarını vermemiş olmasından dolayı, gübre, mazot fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı üretimde zorlanıyoruz. Eğer ofis Rusya’dan aldığı fiyata biz çiftçilerden alsa bizim her tarafımız buğday, arpa oluyor, dışarıdan almak zorunda kalmayız artı üretilen fazla mahsulümüzü de dışarıya satar ülkeye döviz girdisi sağlayabiliriz. Fakat yapılan bu olaylara bakıyoruz, sanki bilinçli olarak çiftçiyi yok etmek ister gibi bir hava var” dedi.

Başka bir üretici ise çiftçinin haklarının verilmesi gerektiğini belirterek, “Gemilere, yatlara nasıl kıyak yapılıyor biz kıyak değil biz hakkımızı istiyoruz” dedi.

‘2 GEMİ YAĞ İÇİN EL KAPILARINA MUHTAÇ OLDUK’

Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalığa hitap eden CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Geleceğe güvenle bakamayan, umudunu yarına taşıyamayan, sabah kalktığında nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağını bilemeyen üretici dostlarımız. Umudunuz ve inancınız tam ama maalesef, her sabah yeni bir Türkiye’de uyanmaktan yorulduğunuzun biz de farkındayız. Bu gün tarlalarımız ekilmiyor, çiftçimiz girdi maliyetlerinden dolayı maalesef tarlalarını boş bırakmış durumda. Mazot 3 kat zamlandı, ilaç aldı başını gitti. Maalesef artık gübre dahi atamaz hale geldik. Bu gün burada üretici dostlarımızın hislerine tanıklık ediyoruz. Bu gün maalesef gayri safi milli hasılanın yüzde 1’inin çiftçiye ödenmesi gerekirken, bunu ödemeyen bir hükümetle karşı karşıyayız. Geleceğe umutla bakılacak Türkiye’ni yeniden yaratacağız. Her zamankinden çok size ihtiyacımız var. Pandemi döneminde ne duble yolların ne de şehir hastanelerinin yenmediğini hep birlikte öğrendik. Gelecekte, üreticilerin toprağa tohum atmadığı zaman maalesef yaşayamaz durumda olacağımızı hep beraber gördük. El kapılarında medet umar hale geldik. 2 gemi Ayçiçek yağı için bakanımızı başka ülkelere gönderir hale geldik. Bu ova Türkiye’nin en verimli ovalarından biri. Ayçiçeğinden, buğdayına, elmasına kadar her şey yetişiyor. Size destek olunsa, sizin elinizden tutulsa, namerde muhtaç olmayacak bir Türkiye’de yaşamanın ne kadar kolay olacağının hepimiz farkındayız” dedi.

KDV VE ÖTV ALINMASIN

CHP iktidarında üreticilere her türlü desteğin verileceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Gelecekte yaşanabilecek bir Türkiye’nin, çocuklarımızın yatağa aç girmediği bir Türkiye’nin mimarının, siz üretici kardeşlerimiz olacağının bilinci içindeyiz. Umarız ki bu sesimiz, birileri tarafından duyulur. Bu memlekette hesap yapılırken, mazottan alınacak vergiden kasaya girecek vergi dilimi bellidir. Madem ki bu kadar üretici dostuyuz, ÖTV ve KDV’yi düşürün. Birbirimize destek olalım. Cumhuriyet Halk

Partisi iktidarında, çiftçinin yüzü gülecek. Gayri Safi Milli Hasıladan çiftçimizin payına düşen tam verilecek. Mazotta gemi sahiplerine gösterilen ihtişam ve alaka, CHP iktidarında son bulacak. Çiftçinin girdilerinde gerekli indirimler yapılacak. Hep birlikte mutlu bir Türkiye’yi yaratacağız” diye konuştu.

Protestoya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da, “Bu yaz buğdayda ciddi bir yoklukla, kıtlıkla karşı karşıya kalacağız. Rusya’dan, Ukrayna’dan buğdayı ithal ediyoruz. Oysa neydi eskiden; Türkiye tarımsal üretimde kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydi. Bugün Konya Ovası’nda buğday ekilmedi, neden? İthalatta, tarım bir yandaş lobisi oluşturdular, siz ekmeyin biz getirelim siz tüketin dediler. Çiftçilerimiz ekemiyor, süt üreticilerimiz, hayvancılıkla uğraşanlar ineklerine yem bulamıyor, saman bulamıyor” dedi.

Eylem yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=