MAKAM ARACINI SATIP KREDİ OLARAK VERECEĞİZ

Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine aday olan Mehmet Ulu yönetim kurulu ile toplantı yaparak yönetim kurulu üyelerini kamuoyuna tanıttı.

MAKAM ARACINI SATIP KREDİ OLARAK VERECEĞİZ
Yazar : Tarih : Okunma : 1.867 views Yorum Yap

Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine aday olan Mehmet Ulu yönetim kurulu ile toplantı yaparak yönetim kurulu üyelerini kamuoyuna tanıttı.

Seçime sayılı günler kala yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Mehmet Ulu yeni yönetimle birlikte yapacakları ve yapmayı düşündükleri projeler hakkında istişarelerde bulundu. Seçimden sonra oluşacak yeni yönetimde alınacak her kararın istişare ve ortak akılla alınacağını ifade eden Mehmet Ulu “ben bilirim devri bitiyor. Ortağımız ve üyemiz Esnaflar ve Çivril için iyi olan güzel olan faydalı olan neyse yönetim kurulu ile birlikte karar alacağız” dedi.

İsraf Ve Denetimsizlik Ortadan Kalkacak

Yaptıkları toplantıda kooperatifte yaşanan israf ve denetimsizliği ortadan kaldırmak için önemli kararlar aldıklarını belirten başkan aday Mehmet Ulu “yönetim kurulunu oluşturduktan sonra sık sık bir araya gelmeye ve fikir alışverişinde bulunmaya başladık. Bugünde hem kamuoyu ile tanışma hem de şu an kooperatifte yaşanan denetimsizlik ve israfın önlenmesiyle ilgili olarak bir araya geldik. Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin bir aracı var ve bu araç başkana tahsis edilmiş durumda. Bu araç kooperatifin denetlenmeyen ve en çok gideri olan bir araç. Yönetim kurulundaki arkadaşlarla birlikte bu aracı satmayı ve parasını üyelerimizden işyeri açmak isteyenlerin kullanması amacıyla kredi olarak kullandırmayı düşünüyoruz. Bizim Kooperatif başkanımızın özel araca ihtiyacı yok. Başkan ve yönetim kurulu üyeleri gideceği her yere kendi araçları ile gidebilir. Kooperatife ait parayı orada bağlı tutmak akıl karı değil. Aracın kendi parası ile aylık maliyeti küçük esnaf için işyeri açmaya yetecek bir rakam oluyor dolayısıyla bu aracı satacağız ve ihtiyacı olan üyemize destek amacıyla kullanacağız” dedi.

Üyelerde İcra Korkusu Olmayacak

300 ortağı bulunan Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi kefalet Kooperatifine üye hiçbir esnafın icra korkusu yaşamayacağını ifade eden Ulu “kooperatifimizden kredi kullanan üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde bazen kredi taksitlerini ödemede sıkıntı yaşadıklarını ve hemen icraya verildiklerini belirttiler. Kooperatifin amacı ortağını ve üyesini korumaktır. Sıkıntılı zamanında yanında olmaktır. İlk taksitte icraya vermek değil. Kooperatif, kredi kullandırdığı esnaf üyesi eğer mali sıkıntı yaşıyorsa ona ilk darbeyi vuran değil destek veren olmalı. Yasal olarak kooperatiften kredi kullanan ve taksitlerinde gecikme yaşayan esnafımızı bir yıl tolere etme şansımız var, bu imkanı suiistimal ettirmeden sonuna kadar kullanıp esnafımızın yanında olacağız. Durum böyleyken taksit gününü geçiren bir ortağı icraya vermek hem esnafa zara verir hem de Çivril ekonomisine. Seçimden sonra bu durumu ortadan kaldıracağız. Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden kredi kullanan hiçbir esnaf icra korkusu yaşamayacak” dedi.

Masa Başı Değil Esnafa Faydası Olacak Projeler Üreteceğiz

Kooperatif yönetiminin esnafın ufkunu ve mali olarak önünü açan bir düşüncede olması gerektiğini ifade eden Mehmet Ulu “masa başında oturan bir yönetim anlayışında değiliz. Oluşturacağımız yönetim kurulu, kendini geliştirmek, işini büyütmek isteyen esnaflarımızın her anlamda yanında olacak. Fikir ve mali açıdan gelişmek büyümek isteyen üyelerimize sektörlerindeki yenilikleri yakalamaları yeni istihdam alanları yaratmaları için destek vereceğiz” dedi.

İstihdam Odaklı Yatırımlara Destek Vereceğiz

Kooperatiflerin sadece üyelerine kredi kullandıran kurumlar olmaktan çıkması gerektiğini ifade eden Mehmet Ulu “kooperatif yönetimi ve başkanı seçildikten sonra sadece odasında oturuyor. İlçesi ya da üyeleri için neler yapılabilir derdine düşmüyor. Dolayısıyla da görev süresince sadece makam odasını kullanıyor. Biz yönetim olarak kredi kullandırmanın dışında istihdamı arttırmak için projeler geliştireceğiz. İlk etapta Çivril yöresel ürünleri ile ilgili üretim ve satış noktaları kurmak istiyoruz. Önceliğimiz üyelerimizin işyeri açması mevcut işlerini büyütmeleri ve onlara ön ayak olarak üretime destek vermek” dedi.

Kooperatifçilik Yapan Hesap Veren Bir Yönetim Olacak

Genel kurul sonrası Çivril ve Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi için yeni bir sürecin başlayacağını belirten Mehmet Ulu “17 Ocaktaki genel kurul ve seçimimizden sonra kooperatifçilik yapan bir yönetim iş başına gelecek. Bugün aldığımız karar ve yol haritası dışına çıkmayacağız. Amacımız Çivril ve Çivrilli esnaflara hizmet etmek. Kooperatifi gerçek kişiliğine büründüreceğiz. Yaptığımız ve yapamadığımız her işin de hesabını vereceğiz” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=