KÜLTÜREL MİRAS OLARAK TESCİLLENDİ

TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ile Sundurlu Tren İstasyonunda incelemelerde bulunduklarını kaydeden Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Yapılan incelemeler sonucunda 18 . Yüz yıldan kalma Sundurlu istasyon sahasının kültür mirası olarak tescillendiğini söyledi.

KÜLTÜREL MİRAS OLARAK TESCİLLENDİ
Yazar : Tarih : Okunma : 2.855 views Yorum Yap

“KİRALAMAK İSTEYENLERE REFERANS OLACAĞIZ”

Başkan Vural, Sundurlu-Çivril arası turistik bir gezi hattının oluşturulması için çaba sarf ettiklerini belirterek; “TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri’ye ilk talebimiz Sundurlu ve Çivril arasındaki tren hattının turistik amaçlı şu anki haliyle kullanıma açılmasıydı. Büyük projemiz ise Sütlaç- Çivril- Uşak tren yolu hattının baştan inşa edilmesi ve devlet demir yolu hattına tekrar alınmasını istiyoruz. Olmazsa şimdilik mevcut yolda Sundurlu- Çivril arasında turistik bir gezi hattının oluşturulması.

Sundurlu istasyon sahası kültür mirası olarak tescillendi orası kiraya verilerek restorasyonu yapılacak. Bedelsiz belediyemize verilirse Çevre düzenlemesini gerçekleştirip belediyenin kültür hizmetlerinde kullanacağız. Şu an da görüşmelerimiz devam ediyor.  Bizim belediye olarak orayı kiralayıp restore ettirme şansımız yok.  Ama özel sektörden vatandaş talebi olursa bu kişi içinde referans olacağız. Çivril’de bu şekilde yatırım yapmak isteyen varsa devlet demir yollarına gidecek orayı kiralamak istiyorum diye talepte bulanacak. Zaten bakanlık restorasyon için destekler veriyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Vural’ın aktardığı belediye birimlerinin çalışma detayları şu şekilde oldu:

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=