KIŞIN VAZGEÇİLMEZ YEMEĞİ “GÖMBE”

Eylül ayının gelmesiyle kış hazıkları da hız kazandı.

KIŞIN VAZGEÇİLMEZ YEMEĞİ “GÖMBE”
Yazar : Tarih : Okunma : 1.883 views Yorum Yap

Eylül ayının gelmesiyle kış hazıkları da hız kazandı.

Yaz mevsiminin son günlerinde başlayan kış hazırlıkları Eylül ayı ile hız kazandı. Bulgurlarını kaynatan, biber ve patlıcanlarını kurutan hanımlar gömbe ve sos hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor.

Gürpınar mahallesinde yaşayan kadınlar kış hazırlıklarına gömbe yaparak devam ederken, mahalleye has tarhananın da önümüzdeki günlerde hazırlanmaya başlayacağını ifade ettiler. Ekmek evinde gömbe hazırlıklarını sürdüren 65 yaşındaki Hediye Dican kış hazırlıklarının zahmetli olmasına rağmen kışın verdiği keyfin buna değdiğini söyledi. Her yıl Ağustos ve Eylül ayında kışlık gömbe tarhana hazırladığını belirten Hediye Dican “Ağustos ayı ile önce buğday kaynatır bulgurumuzu hazırlarız. Domatesler biberler oldu mu, sos yapar kaynatırız. Eylül ayında da Gömbe yaparız. Sabahtan patlıcan domates biberler ocakta odun ateşinde közlenir ihtiyaca göre pişen sebzeler soyulur doğranır hepsi karıştırılır ve ister buzdolabı poşetinde istenirse kavanozlarda saklanır. Yaparken ateşin karşısında zorlansak da kışın bunları yemek çok tatlı oluyor” dedi.

Gürpınar mahallesinde Ağustos ve Eylül ayının hazırlık ayı olduğuna dikkat çeken Dican “Ağustos ayı ile mahallede her evde ocaklar yanar. Bulgur kaynar, biber patlıcanlar kurutulur, sos, gömbeler yapılır, en son tarhanalar hazırlanır ve kış beklenir. Ben kendimi bildim bileli bu şekildedir. Her ev kendi durumuna göre iki ay süresince bu hazırlıkları yapar. Yapılanların bir kısmı gelen giden misafire ayrılır, bir kısmı eve, bir kısmı çocuklarına verilir. Hem dayanışma paylaşma olur hem de doğal beslenme olur.” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=