KARDELEN!

Doğu Anadolu’nun soğuk ikliminde, kar kalkmadan açan kış çiçeklerine ‘Kardelen’ adı verilir.

KARDELEN!
Yazar : Tarih : Okunma : 731 views Yorum Yap

Doğu Anadolu’nun soğuk ikliminde, kar kalkmadan açan kış çiçeklerine ‘Kardelen’ adı verilir. Yöre koşullarına ve törelerine baskın çıkarak okula, bilgiye koşan kız çocukları gibi, kara toprağı delerek ışığa ulaşan Kardelenler, kendi varoluş çabalarının sembolü olmuştur. Genellikle ülkemiz de Doğu bölgelerin de Ekonomik nedenler, Berdel vs diğer Töre sayılan olayların sonucu olarak küçük yaştaki kız çocuklarını evlendiriliyor, okuyamıyorlardı. Kız çocukları küçük yaşta evlendirilmesinin önüne geçmek ve bu kız çocuklarının  okullu olmalarının sağlanması amacıyla 2000 yılında başlatılan Kardelenler projesi ile Türkiye genelinde, okuma azmi ve kararlılığı gösteren binlerce kız öğrenciye eğitim bursu veriliyor. “Kardelenler” projesi sayesin de ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve kızlarımızın meslek sahibi, ufku açık “birey”ler haline gelmeleri amaçlanmaktadır.

Bütün çocuklar eğitim almalı ve gidebildikleri en üst eğitim seviyesine gelmelidir. Kız çocukları aldığı eğitim ve kültürle Yarın anne oldukların da yetiştirecekleri çocukların eğitimli yetişmesinin ilk basamağıdır. Eğitimli anneler topluma yetiştirecekleri bireyler toplumun gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Eğitim elbette okulda verilir ama çocuklar o eğitimi ailede devam ettiremedikleri sürece okulda aldıkları eğitim boşa çıkar. Çocuklar evin aynasıdır ve ailede ne görürse dışarıya yansıtır. Ne yazık ki ülkemiz de eğitim sistemimiz 1950 li yıllardan bu yana siyaset garabetinin esiri olmuş bazı iktidarlar dönemin de yaz boz tahtası haline gelmiş ve içi boşalmıştır.

Rasime Kameroğlu ilkokulu 23 Nisan törenlerinde, Kardelenler isimli bir gösteri sunmuşlardı, ve çok beğenilmişti. İlköğretim haftası nedeniyle Perşembe günü Rasime Kameroğlu ilkokulunda düzenlenen törende Öğrenciler cıvıl cıvıl şiir okudular oyunlar oynadılar. Torunum Aybike’nin kardelenleri temsil ettiği ve sınıf arkadaşlarının eşliğinde gösteri tekrarlandı. Öğrencilerin zeybek gösterisiyle program sona erdi. Programda emeği geçen Öğrenci ve Öğretmenlerimizi kut’luyorum.

Son defa  gördüklerimi yazayım. Önümüz de yerel seçimler var. Yerel seçimler Genel seçimlerden hep ayrılmıştır. Çünkü akrabalık, dost ilişkileri ön plana çıkar. Tarafsız olarak gözlemlerime göre AKP de adaylar var ama yukarısı kimi işaret ederse onun etrafın da birleşebiliyorlar. Diğer partilerin iç çekişmelerinin sona ermemesi halinde bu gün ki siyasi duruma göre AKP de aday kim olursa olsun, AKP ye Belediye başkanlığı hayırlı olsun. Yarın olağanüstü bir durum olur belki o zaman diğer partiler de bu konuda öne geçebilir.

3 yıldır Genç Çivril gazetesinde yazıyorum kimseden bir kuru teşekkür dahi beklentisine girmedim, Gerçi eden de olmadı! Bu son köşe yazım. Yazdıklarımı acaba deyip sorgulayan görmedim. 5 yıldır hiçbir partiyle bağım bağlantım yok. Hep hangi siyasi görüş olursa olsun yanlış yapanları, yanlışları yazdım eleştirdim. Gördüm ki, herkes kendi partisinin siyaset patronlarının sözünden çıkmadan siyaset garabetinde boğulup gidiyor. Yazdıklarım hep birilerine battı. Rahatsız oldular,Değiştin dediler, değişen ben değildim, menfaatleriydi, göremediler. Çok bağırdım, Duyulmadı. Artık fısıldamam bile. Galiba en güzeli Ofis müdürünün Mısır üreticilerine dediği gibi bana ne! deyip kenara çekilmek (!)  Ömrüm vefa ederse belki ilerki dönemler de yine bir yerlerde yazarım.

Hoşça kalın. Esen kalın…

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=