KARACİĞER BULUNMAZSA ÖLECEK

Çivril’de yaşayan Yüksel ailesinin 4 aylık bebekleri karaciğer nakli yapılmaması durumunda 3 ay içinde hayatını kaybedecek. Minik Ramazan’ın ailesi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Yazar : Tarih : Okunma : 31.149 views Yorum Yap

Çivril’in Kocayaka Mahallesinde yaşayan Ali – Hülya Yüksel çiftçinin üçüncü çocukları olan 4 aylık Ramazan bebek, Karaciğer nakli için yardımseverlerin desteğini bekliyor. Doğuştan safrakesesi damarları gelişmeyen ve 2 aylıkken ameliyatla ciğerleri alınan Ramazan bebek 3 ay içinde uygun Karaciğer bulunamazsa ölecek.

Doğduktan sonra sarılık teşhisi ile hastaneye giden ve safra kesesinin kanal yolları olmadığı için emdiği sütten dolayı ciğerleri hasar gören Ramazan bebeğin karaciğer nakli olmaması durumunda hayatını kaybedeceğini belirten 27 yaşındaki anne Hülya Yüksel “Çivril’de hastaneye gittik. Sarılık bu sık sık emzir geçer dediler. Baktık gözünde sarılık daha da çoğalıyor bir hafta sonra bir daha gittik, git 10 gün sonra gel, 15 gün sonra gel derken bu ciğerlerinden safra kesesinden geliyor diyerek bizi geç de olsa Denizli’ye sevk etti. Denizli bizim o kadar donanımız yok dedi İzmir’e gittik. İzmir’de çok geç kaldığımızı ve karaciğerinin bir kısmını aldıklarını söylediler. Karaciğer nakli için son aşamaya kadar bir daha bir daha bize git gel yaptırdılar. Eşim İzmir’i istemedi oradan Antalya’ya gittik. Ne benim ne eşimin aileden kimsenin karaciğeri uymadı. Orada da nakil için sıraya soktular ama önümüzde çok kişinin olduğunu söylediler. Oğlumun yaşaması için herkesin yardımını bekliyorum. Ne olur oğlum ölmesin” diyerek yardım istedi.
Oğluna uygun karaciğer bulmak için sosyal medya aracılığıyla duyuru yaptıklarını belirten anne Yüksel “internette gruplarda duyuru yaptım oğluma uygun dokuda karaciğer bulmak için ailemden kimsenin kan gurubu uymuyor. Ne olur oğluma uygun doku ve ciğer bulunsun oğlumun yaşamasını istiyorum” dedi.
Yaptıkları duyuruya cevap veren bir kadının 20 bin lira karşılığında ciğer nakli konusunda yardımcı olmaya razı olduğunu belirten anne Hülya Yüksel “yaptığımız duyuruya bir kadın cevap verdi bizimle iletişime geçti. Ameliyattan sonra çalışamam borçlarım var dedi 20 bin lira istedi. Kabul ettik. Antalya’da hastanede gerekli tüm tetkikler yapıldı, derledik topladık hastane masraflarını ödedik. Ameliyat günü belirlendi ameliyata üç gün kala ailem izin vermiyor diyerek vaz geçti. Baktığımız beş altı koyun var çiftçilik yapıyoruz elimizde avucumuzda ne varsa satıp çocuğumuzu yaşatmaya çalışacaktık ama vazgeçti. Kaç para isterlerse bulup buluşturup vereceğiz yeter ki oğlumuz yaşasın” dedi.
Doktorların uygun karaciğer bulunmaması durumunda 3 ay içerisinde oğlunun hayatını kaybedeceğini söylediğini belirten anne Hülya Yüksel “oğlum günden güne halsizleşiyor. Uygun doku ve ciğer bulamazsak oğlumu 3-4 ay içinde kaybedeceğiz” dedi.
10 yıllık evli olan Yüksel çiftinin biri 10 diğeri 8 yaşında iki erkek çocuğu daha var.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=