KADINLAR SİYASETTE EŞİT TEMSİL HAKKINA SAHİP

Çivril Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında gündem dışlı söz alan İYİ Parti meclis üyesi Elvan Çakmakçı Dünya Kadın Hakları ile ilgili olarak konuşma yaptı.

KADINLAR SİYASETTE EŞİT TEMSİL HAKKINA SAHİP
Yazar : Tarih : Okunma : 169 views Yorum Yap

Çivril Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında gündem dışlı söz alan İYİ Parti meclis üyesi Elvan Çakmakçı Dünya Kadın Hakları ile ilgili olarak konuşma yaptı.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 88. Yıl dönümü dolayısıyla kadınların siyasette eşit temsil edilmesi gerektiğini belirten Çakmakcı “Kadınların sorununu öncelikle kadınlarla konuşup kadınlarla aşacağız. Kadının eğitimsizliğinin, yok sayılmasının, öldürülmesinin çözümünü erkeklerle konuşup toplumun her kesimiyle birlikte çözeceğiz. Erkek egemen görünen Türk siyasetinde eşit temsil için kadın-erkek kol kola verip inanıyoruz ki beraberce savaşacağız ve beraberce başaracağız” dedi.

Çakmakçı konuşmasında “5 Aralık Kadın Hakları Günü, Türk kadınlarının verdiği var olma mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyet’in kurucu iradesi ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın birçok ülkesinden önce 1934’te kadınlara tanıdığı bu hakla kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğu bir toplumun temelleri atılmıştır.

Cumhuriyet’in 1923’te ilanından sonra ilk kez 1930 yılında belediye seçimlerinde ‘seçme hakkı’ verildi kadınlara, kadınlar ilk kez oy kullandı. 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılarak kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Kadınların hem oy kullanıp hem aday olabildiği yıl 1935, 5. Dönem TBMM seçimleridir. 17 kadın milletvekili seçilmiş, ara seçimle 18 temsil hakkı elde edilmiştir.

“TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM BULMASI GEREKEN MESELELERİNDEN BİRİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ”

88 yıl sonra bugün, yıl 2022; kız çocukları eğitimde eşit avantaja sahip değil, yetişkin olmadan evlendiriliyor. Yıl 2022; kadın cinayetlerinde ve kadına şiddette ülkece dünyada üst sıralardayız. Yıl 2022; hâlâ Türkiye’nin özellikle kırsal kesimlerinde kadının adı yok. Kadın evde işçi, geliri yok; tarlada tarımın kayıt dışı işçisi, yine geliri yok. Yıl 2022; hâlâ kadın istihdamı erkeğe göre çok daha az. Yıl 2022; kadınlar hâlâ eşit işe eşit ücret istiyorlar. Yıl 2022; hâlâ kadınların sorunlarını kadın karar vericilerden çok erkekler karar vericiler tartışıp çözüme yine erkekler karar veriyor. Yıl 2022; hâlâ kadınlar gelir düzeyi yüksek veya düşük olsun her an her yerde, evde, iş yerinde, otobüste, sokakta mobbing ve tacize maruz kalıyor. Yıl 2022; hâlâ Türkiye’nin çözüm bulması gereken en önemli meselelerinden biri toplumsal cinsiyet eşitsizliği.

Kadınların sorununu öncelikle kadınlarla konuşup kadınlarla aşacağız. Kadının eğitimsizliğinin, yok sayılmasının, öldürülmesinin çözümünü erkeklerle konuşup toplumun her kesimiyle birlikte çözeceğiz.

Erkek egemen görünen Türk siyasetinde eşit temsil için kadın-erkek kol kola verip inanıyoruz ki beraberce savaşacağız ve beraberce başaracağız. Kadın genel başkana sahip olmanın haklı gururuyla liderimiz Meral Akşener önderliğinde İYİ Parti olarak, sadece sorunların tespitinde değil, çözümünde de en yüksek motivasyonla çalışmaktayız, çalışacağız” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=