KADERİMİZ BU DEMEYELİM

Çürük raporu verilen Çivril Belediye binasının son depremlerden sonra halen kullanılması tepkilere neden oldu.

KADERİMİZ BU DEMEYELİM
Yazar : Tarih : Okunma : 841 views Yorum Yap

Çürük raporu verilen Çivril Belediye binasının son depremlerden sonra halen kullanılması tepkilere neden oldu.

Özel bir yapı denetim firması tarafından yapılan karot testine göre Çivril Belediyesi Hizmet binası %81 oranında risk taşıyor. Çürük olduğu raporla belgelenen ve 2017 yılında boşaltılması planlanan Belediye hizmet binasının hala kullanılması vatandaşların tepkisine neden oldu. Bazı vatandaşlar 50 den fazla personelin çalıştığı ve her gün yüzlerce kişinin kullandığı binanın ne zaman boşaltılacağı ve yıkılacağını merak ediyor.

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 35 bin kişinin hayatını kaybettiği depremden sonra uzmanların Denizli’de de yıkıcı bir deprem olacağı yönündeki açıklamaları, dikkatleri Çivril’de çürük raporu bulunan ve her gün yüzlerce insanın kullandığı Hükümet Konağı ve riskli grubunda yer alan Belediye binasına çevirdi. Yıkılması ve yenilenmesi planlanan her iki kamu binası da korkuya neden oluyor.   2009 yılında yapılan incelemelerin ardından ‘Çürük’ raporu verilen Çivril Hükümet Konağı güçlendirme yapılması imkânsız olduğu için yıkım kararı alınmış ve 2014 yılı yatırım planında yenisinin yapılması kararlaştırılmıştı. İçerisinde Adliye Binası Emniyet Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, İlçe Seçim Müdürlüğü, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın hizmet verdiği binayı her gün yüzlerce kişi kullanıyor.

ALLAH’A EMANET YAŞIYORUZ

1978 yılında yapılan ve hizmet vermeye başlayan Çivril Belediye binası da Çürük raporu olmamasına rağmen yapıldığı yıl teknik ve yapı malzemeleri nedeniyle Çivril’de riskli binalar arasında bulunuyor.

Belediyeye çıkmaktan korktuklarını kaydeden vatandaşlar, “Son yaşanan deprem felaketinden sonra belediye çıkmaya korkar olduk. Uzun yıllardır belediye binasının çürük olduğu konuşuluyor. Sadece konuşuluyor. Ne binayı güçlendiren var ne boşaltan. Kahramanmaraş depreminin ardından Denizlide Emniyet Müdürlüğü binası çürük denildi hemen bina boşaltılmaya başlandı. Bizim Çivril de başına musibet gelmeden bir iş yapılmaz. Allah’a emanet yaşıyoruz. Kaderimiz buymuş deyip göçük altında kalmaktansa tedbiri baştan almak gerekir.”şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=