İYİ BİR KİTAP HAZİNEDİR.

Baba kızına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için Kızım şu kitabı okuyup anlatırsan 100 lira vereceğim der. Bu teklif kızın çok hoşuna gider ama kitap okumayı sevmeyen kız bu nedenle ben bu kitabın özetini internetten araştırıp bulup onu iyice ezberleyeyim, babam okudun mu diye sorunca da o özeti anlatırım diye düşünür. Babasının okuması için verdiği kitabın özetini bulur İki sayfalık özeti iyi bir şekilde öğrenir ve babası anlamasın diye bir hafta bekler. Bir hafta sonra Babacığım ben kitabı okudum ödülümü verir misin?  Babası kızından kitapta geçen konuyu anlatmasını ister. Genç kız güzel bir şekilde konuyu anlatır ve babasından 100 lirasını ister. Babası kızına hiç beklemediği bir tepki verir “Sen bu kitabı okumamışsın, beni kandırıyorsun eğer okusaydın kitabın içine koyduğum 100 lirayı da bulurdun!

İYİ BİR KİTAP HAZİNEDİR.
Yazar : Tarih : Okunma : 309 views Yorum Yap

Okuma, düşünceyi besleyip düşünme yeteneğimizi geliştirir ve kelime hazinemizi genişletir. Okuma sayesinde konuşma kabiliyetimiz gelişir, düzgün ve güzel konuşur, güzel yazar hale geliriz. Okuma gaye değil, araçtır. Amaç okumanın sonunda bilgi edinmek, faydalı şeyler öğrenmektir. Çoğu kişi “hobi” olarak baksa da aslında kitap okumak bundan çok daha fazlasıdır. Kendinizi geliştirmek ve hayata farklı bir şekilde bakabilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.

Yüce dinimiz İslamiyetin Kutsal kitabı Kuranın ilk emri oku’dur. Bizim nesil de kitap okuma alışkanlığı yüzdesi oldukça fazladır. Bizler ‘’kitap okuma alışkanlığımızı’’ dönemimiz gazeteleri, Dergileri, Teksas, Tommiks vs. gibi çizgi romanları, cep fotoromanları okuyarak kazandık. Çocuklarımıza okumayı öğrendikten sonra az sayfalı hikaye, fıkra, tekerleme kitaplarıyla okumayı sevdirebiliriz. Kitap okuma alışkanlığını kazanan çocuk okudukça yeni dünyaları öğrenir öğrendikçe gelişimini tamamlar.

İnternet çağındayız, bizim kütüphanede günlerce aradığımız bilgiye şimdiki gençler bir tıkla ulaşabiliyor bu konuda çok şanslılar ne yazık ki bilgiye kolay ulaştıkları için de okuma araştırma geri planda kalıyor böyle olunca gençlerin telefon mesajları bile AEO, KİB, SLM vs.gibi kısa anlamsız kelimelere dönüştü.

Tanıdığım kişiler çarşı da karşılaşınca, telefonla veya mesajla bu haftaki yazın güzeldi diyorlar bazen de şu konuyu biraz daha açsan iyi olurdu diye eleştiri getiriyorlar. Gazete de köşemin boyutu belli o nedenle yazıları kısa kesiyorum. Eleştiriye açığım. Benim de yazılarımızı okuyan kişilerden ricam gazetede yazan yazarların yazılarının beğenilmeleri, yazıların paylaşılması ve daha çok kişiye ulaşmasının sağlanması. Yazılar beğenilince paylaşılınca ne unvanımız olacak nede kazanç sağlayacağız dileğim sadece okuma alışkanlığının artması. Genç nesile bir nebze olsa da okuma alışkanlığı kazandırabilmek.

Voltaire; “Okulda okudukları, öğrendikleriyle yetinenler, yalnız bakıcılarıyla konuşabilen çocuklara benzerler.” demiştir.

Esen Kalın.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=