İCRADAN SATILAN TÜRK HAVA KURUMU

Çivril de bulunan Türk Hava Kurumu (THK)’nun satılması vatandaşlarca üzüntü ile karşılandı.

İCRADAN SATILAN TÜRK HAVA KURUMU
Yazar : Tarih : Okunma : 1.307 views Yorum Yap

Çivril Türk Hava Kurumuna ait binanın icra yoluyla satılmasını büyük bir utanç olarak değerlendiren vatandaşlar üzüntülerini şöyle dile getirdi; “Türk Hava Kurumu gibi bir kurum nasıl icraya düşüyor ve icra kanalı ile satılabiliyor aklımız almıyor. Türkiye’de satılacak başka şubesi kalmamışta Çivril’i mi bulmuşlar satacak. Yazıktır cumhuriyetimizin değerlerinden birine Çivril sahip çıkamadı mı?”
Yerli ve milli savaş uçaklarının havalanması beklenirken Türk Hava Kurumu’nun icra kanalı ile satılmasına bir anlam veremediklerini dile getiren vatandaşlar, “Bizler kendi uçağımızı üreteceğiz diye gururlanırken THK’nun icralık olmasına hem bir anlam veremedik hem de bu bizi çok üzdü.” şeklinde üzüntülerini dile getirdi.
Özel bir bankadan çekilen kredi karşılığında ipotek gösterilen THK Çivril Şube binası icra kanalı ile satışa çıkarıldı. Türkiye’nin daha kaç ilçesinde şubelerin ipotek gösterilerek satıldığı merak konusu olurken bu duruma engel olmak için genel merkezin yaptığı her hangi bir çalışmanın olup olmadığı ve ilçe şubelerinin yeniden hayata geçirilip geçirilmeyeceği cevap bekleyen sorular arasında yerini alıyor.
Türk Hava Kurumu, Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuştur.
Cemiyet’in kuruluş amacı; Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak; bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak; personeli yetiştirmek ve Uçan Bir Türk Gençliği yaratmaktır.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=