HAYVANCILIKTA YEM KARMASI ÖNEMLİ

Tokça Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan 33 yaşındaki Vasfi Seyman, hayvanlarda süt veriminin artması ve daha sağlıklı beslenmeleri için yem karması hazırlıyor.

HAYVANCILIKTA YEM KARMASI ÖNEMLİ
Yazar : Tarih : Okunma : 1.531 views Yorum Yap

“HAYVANLARIMA KENDİM HOMOJEN BİR YEM HAZIRLIYORUM”

Tokça Mahallesi Kesik mevkiinde tarlada yem karma makinesiyle tek çeşit ürün yerine farklı ürünlerin karışımını yaparak hayvanlara karışık yedirmenin sağlıklı olduğunu söyleyen Seyman; “ Doğduğumdan bu yana hayvancılıkla uğraşıyorum. Tek ürün yerine farklı ürünlerini bir araya getiriyorum ve aynı anda hayvanlarım farklı besinlerdeki gıdaları alıyor. Bu şekilde hayvanların hem sütü, hem yavrusu hem de beden olarak beslenmesi farklılık gösteriyor Bir karışık yemden aldığı besini örneğin mısır kırmasından alamıyor. Böylece hayvanlarıma kendi ellerimle daha homojen yem hazırlıyorum. Yem karmasının içine ise mısır silajı, pancar küspesi, pancar menası, yonca, arpa ve buğday samanı, mısır kırması bunları koyuyor ve karıştırıyorum. ”şeklinde konuştu.

“TUTMA PROBLEMİ KALMADI”

Kış aylarında hayvanların yavrulama dönemi olduğunu ve bu dönemde hayvanların beslenmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Seyman; “Hayvanlarımın şu an yavrulama dönemi olduğu için süt veriminin artmasını sağlamak amacıyla yemi karıştırıyorum ve hayvanlara yediriyorum. Yaklaşık 40 adet hayvanım var. Hayvanlarda tutma problemi vardı. Yani gebe kalmıyordu. Bu karışama başlayalı hayvanlarda bu problem kalmadı. Her gün bu şekilde karma yem hazırlıyorum. Hayvanlar yavrulama döneminde çok hassas olur ve çok dikkat edilmesi gerekir. Yavru doğduğu zaman süt veriminin az olması yavrunun gelişememesine yol açar. Bunları önlemek amacıyla kendim özel olarak hayvanlarıma bu yem karmasını hazırlıyorum “dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=