HAYDANLI CEMAATI

Anadolu’daki Yörük Aşiretleri içinde ayrı  bir özelliği olan aşirettir. aşiretlerle ilgili vergi ve iskan kayıt defterlerinde Alanya, Tarsus, Gülnar, Mut civarlarında yaşayan Yörük Aşireti olarak gösterilir.

HAYDANLI CEMAATI
Yazar : Tarih : Okunma : 193 views Yorum Yap

Anadolu’daki Yörük Aşiretleri içinde ayrı  bir özelliği olan aşirettir. aşiretlerle ilgili vergi ve iskan kayıt defterlerinde Alanya, Tarsus, Gülnar, Mut civarlarında yaşayan Yörük Aşireti olarak gösterilir. Bu aşiret yazın Isparta üzerinden Sultan Dağlarına kadar gelmiştir. Kışın Silifke – Erdemli’ye kadar inip kışlamıştır. 19. asırda zorunlu aşiret iskanı yapılınca kışlakları olan Erdemli civarına dönemeyen bazı Haydanlılar Akşehir merkez ve köylerine yerleşmişlerdir. Bugün Haydanlı ismini taşıyan aileler vardır. Akşehir tapu ve Nüfus Tahrir Kayıtları incelendiğinde Haydanlı Yörüklerinden oldukları yazılıdır.

Fatih Sultan Mehmet, Anadolu Birliğin tamamladıktan sonra, aşiretlerin sayımı  ve tahrir defterlerine yazılmıştır. Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferine katılan aşiretler içinde Haydanlılar da vardır. Sefer dönüşü bir kısım Haydanlı Anadolu’ya dönmemiş, Şam civarında kalmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında H. 937/ M. 1530 tarihinde yapılan tahrirde Şam, Hama, Humus, Trabulus, Halep ve Kilis civarında yaşadıkları kayıtlıdır. 19. asrın başlarında bu bölgede meydana gelen karışıklıktan dolayı bazı Haydanlılar Amik ve Çukurova’ya gelmiştir. Bu tarihte yapılan Aşiret İskan ve Islahiye Kayıtlarında yanlış olarak Arap Aşireti olarak gösterilmiştir.

Kaynak Kişi:

Dr. Muharrem Bayar

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=