HAVADAN SUDAN!

Çivrile yerleşeli 33 yıl oldu, daha öncesi ve geldiğim yıllar da Çivril Yeşil Çivril olarak anılırdı ne yazık ki betonun medeniyet sanılmaya başlamasından sonra Çivril, Yeşil Çivril olma özelliğini zamanla yitirdi.

HAVADAN SUDAN!
Yazar : Tarih : Okunma : 327 views Yorum Yap

Çivril de gördüğüm en büyük eksiklik siyasi birliktelik olmaması, Şimdiye kadar çeşitli partilerden Belediye başkanları seçildi, demokrasi gereği olması gereken de bu fakat Çivril, Denizli siyasetin de Acıpayam, Tavas bölgesi gibi hiçbir dönem etkin olamamış. Çivril Denizlinin Merkez ilçeler hariç en büyük ilçesi, Ne yazık ki Çivril de yapılan yatırımlar, Acıpayam bölgesinin aldığı yatırımlar kadar hiçbir zaman olmadı

Yarım kalan Çivril-Dinar yolu, Belediye başkanı, ilçe başkanı başlanıyor demesinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hâlâ başlanılamadı. Önümüzdeki yıl da belki başlanacak.

Doğalgaz geldimi? Geldi. Çivril nüfusunun Yüzde kaçı faydalanıyor? Mutlaka bazı planlamaları doğalgaz şirketi yapıyordur. Çivril belediyesi Toki ve alt tarafındaki siteleri de bu plana katarakdaha çok kişinin doğalgazdan faydalanmasını sağlanamazmıydı? İyi bir planlama ile diğer bölgelerin zaman için de faydalanması sağlanabilirmiydi? En azından günde 3 kere ilan yaparak abone olun diye uyarı yapılmazdı.

Toki de oturan vatandaşlar elektrik kesintilerinden ve ulaşım sorunundan bahsediyorlar haklılar, Biz Özlem yapı kooperatifi sakinleri olarak 15 yıldır bazen haftada belli aralıklarla bu kesintileri yaşıyoruz. O bölgedeki siteler en az 20 yıldır servis sorunu var. Belediye servisçilere hat vererek Çarşı, Siteler bölgesi, Sanayi, Toki üzerinden 2 saatte bir de olsa servis konulması için bir şeyler yapamaz mı? Hatta ilk alıştırma dönemin de servislere bir miktar katkı sağlayarak boş gidip-gelme durumlarını sübvanse edilemezmi?

1 yıl önce Sanayi caddesinin adı Alparslan Türkeş Caddesi oldu. Hâlen Belediye ilanların da bile Sanayi Caddesi olarak anons ediliyor. Önergeyiverenler, Belediye, biz gereğini yaptık dediler uygulama, sonuç?

Çivril de Çarşı da yeterli halka açık tuvalet yok olanlarda geceleri kapalı. Hamam, Sinema yok bunlar sosyal tesislerdir bir şehrin göstergesidir. Bazen sohbet esnasın da bunları dile getiriyorum Gelen yabancı otelde kalıyormuş gerek yokmuş, Peki günü birlik gezmeye, bir iş için gelen veya bir pazarcınınhamam ihtiyacı varsa?

Sinema bir kültürel etkinliktir çocuklar için yeni bir film geldiğin de, eğitici, kültürel bir film olduğun da okullar sınıfları topluca sinemaya götürebilir. Yeni bir film çıktığın da gençler Denizliye gitme gereği duymaz. Otopark sorunu vs. vs.Yazacak konu çok! Ne yazık ki yapıcı eleştiriler dahi muhalefet olarak görülüyor ve dikkate alınmıyor. Çivril hepimizin ve güzel şeylerin olmasını hakediyoruz…

Bir gün Yunan hatibi Demostenes, Atina’da bir toplantı da konuşmak isteyince halk, kendisini dinlemek istememiş, gürültü etmeye başlamış. Bunun üzerine Demostenes: “Yalnız iki kelimecik söyleyeceğim.” demiş ve hemen bir hikâye anlatmaya başlamış:

“Vaktiyle bir delikanlı Atina’dan Megara’ya gitmek için bir eşek kiralamıştı. Eşeğini kiraya veren adam da aynı yere işi düştüğü için beraber yola çıkmışlar. Konuşa konuşa giderken öğle sıcağı basmış. Biraz dinlenmek ve öğle yemeği yemek için birlikte bir subaşına çökmüşler. Ama ortalıkta gölge edecek bir şey olmadığı için eşeğin sahibi, eşeğinin yaptığı gölgeye sığınmış. Eşeğini kiralayan genç buna içerlemiş sen çekil ben oturacağım oraya demiş. Öteki ise ne münasebet, eşek benim deyince kiracı iyi ama ben kiraladım diye itiraz etmiş. Diğeri ben eşeği kiraya verdim gölgesini değil diye devam etmiş. Derken aralarında kavga çıkmış.”Demostenes sözün burasına gelince kürsüden inmiş.

Halk: “sonra ne olmuş, söylesene sonra ne olmuş?” diye bağrışmaya başlayınca, tekrar kürsüye çıkmış:‘’Ey ahali! Sizin iyiliğiniz için laf edeyim dedim dinlemediniz de bir eşeğin gölgesini merak ediyorsunuz, bu ne iştir!”

Esen kalın…

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=