HASAT BAŞLADI ÇİFTÇİ OFİSİ BEKLİYOR

Havaların ısınmasıyla hububat hasat sezonu açıldı. Arpa ve buğday üreticisi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alımlara başlamasını bekliyor.

HASAT BAŞLADI ÇİFTÇİ OFİSİ BEKLİYOR
Yazar : Tarih : Okunma : 507 views Yorum Yap

Havaların ısınmasıyla hububat hasat sezonu açıldı. Arpa ve buğday üreticisi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alımlara başlamasını bekliyor.

Denizli’nin önemli tarım ürünleri üretim merkezlerinden olan Çivril ve ahalisinde hububat hasadı başladı. Bahar yağmurları ile bu yıl rekoltenin beklenenden fazla olduğu belirtilirken hasat yapan çiftçiler, TMO’nun ürün alımlarına başlamasını istiyor.

Hasatla birlikte ürününü değerinde satmak isteyen çiftçi, ürünü düşük fiyattan tüccara satmak istemiyor. Tüccarın Arpa ve Buğday alım fiyatını açıklanan fiyatın çok altında tuttuğunu söyleyen çiftçiler TMO’nun 10 Temmuz’da başlayacak alımları öncesi randevu oluşturmak ve ürününü değerinde satmak istiyor.

Herkesin mahsulü alınacak

Hasat ile çiftçilerde tatlı bir telaş başladığını belirten Çivril Ziraat Odası başkanı Mehmet Özkul “Haziran ayının son günleri ile birlikte Çivril’de arpa buğday ve hububat hasadı başladı. Çiftçimizin en yoğun ve telaşlı günleri de başlamış oldu. Bir yıllık emeğini kaldıran çiftçilerimiz ürünlerini haklı olarak bir an önce satmak istiyor. TMO Çivril müdürlüğü arpa ve buğday alımları için gerekli çalışmalar başladı. Bakanlığımızın açıkladığı 10 Temmuz tarihi itibari ile çiftçilerimiz ürünlerini TMO’ya teslim edebilecek. Önümüzde bir hafta gibi bir süre var. Bu sürede üreticilerimiz ürünlerini teslim etmek için randevu ve ÇKS işlemlerini tamamlamalı. TMO, arpa ve buğdayı günlük kota ile alacak. Randevu alamayan çiftçilerimiz panik ve endişeye kapılmasın. Tüm üreticilerin malı açıklanan fiyattan alınacak. Randevu alamayan ya da ileri tarihe alan çiftçilerimizin korkmalarına gerek yok. Bu normal bir süreç, alımlar yapıldıkça randevu da açılacak ve randevusunu alan çiftçimiz ürününü belirtilen yerde TMO’ya teslim edecek” dedi.

TMO ile alım yeri bakıyoruz, üreticimizi mağdur ettirmeyeceğiz

Çivril’de bu yıl arpa ve buğday hasadının geçen yıllara oranla daha fazla olduğunun altını çizen başkan Özkul “son yağan yağmurlar bazı bölgelerde rekolteyi olumsuz etkilese de Çivril daha önceki yıllara göre bu yıl arpa ve buğday üretiminin zirvesinde. Dolayısıyla TMO’ya bu noktada çok iş düşüyor. Alım süreci biraz uzayabilir ya da ürünleri alacakları merkezlerde farklılık olabilir. TMO’nun arpa ve buğday alım merkezi olarak kullanabileceği yer konusunda Ziraat Odası olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Üreticinin en kolay şekilde ulaşabileceği yeri bulmaları için destek veriyoruz” dedi.

Lisanslı depo ihtiyacı bir kez daha anlaşıldı

Hasat sonrası randevu sürecinin uzaması ihtimali olduğunu belirten Başkan Mehmet Özkul “çiftçi hasattan sonra beklemek istemez. Herkesin hesabı kitabı hasada göredir. Ama son yıllarda TMO alımlarında randevu sisteminden dolayı süreç uzuyor. Bu süreçte çiftçi ürününü muhafaza edecek yer sıkıntısı çekiyor. Önemli bir üretim merkezi olan Çivril’de lisanslı depo ihtiyacının önemi bir kez daha anlaşıldı. Bazı üreticilerimiz mahsullerini kendilerine ait ambarlarda muhafaza ederken bu imkânı olmayan büyük bir kitle de harman yeri yada meralarda ürünlerini satıncaya kadar bekletmek zorunda kalacak” dedi.

Mahsul tesliminde sıkıntı yaşamamak için ÇKS olmalı

Üreticilerin mahsullerini teslim zamanında sıkıntı yaşamaması için ÇKS belgelerinin güncellenmiş olması gerektiğini belirten Mehmet Özkul “hasattan sonra destekleme alacak olan çiftçi ve üreticilerimiz TMO randevusu alırken ya da ürününü teslim ederken Çiftçi kayıt sistemini (ÇKS) kontrol etmeli. Sadece ÇKS olması yeterli değil, belirttiği tarlada belirttiği ürün olup olmadığı konusu da

hassas ve birçok üreticimiz bu konuyu gözden kaçırıyor. Oda olarak üreticimiz ve çiftçimizin destekleme konusunda sıkıntı yaşamaması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Mahsulünü teslim edecek tüm üreticilerimizi kontrol için odamıza bekliyoruz.” dedi.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=