Mustafa Metin

YUMURTA MI ENFLASYONMU?

YUMURTA MI ENFLASYONMU?

Arjantin de Enflasyonu bahane eden yumurta satıcısı 1 koli yumurtanın fiyatına %100 zam yapmıştı. Artık daha fazla para kazanmasının zamanının geldiğini düşünüyordu. O sabah hüzünlü bir yüz ifadesiyle iş yerini..
ONUR MU? PARA MI?

ONUR MU? PARA MI?

Hindistan'ın İngilizler tarafından işgal edildiği yıllarda bir İngiliz subayı hiçbir neden olmaksızın bir Hintliye sertçe bir tokat atar. Hintli adam da Subayın yüzüne bir yumruk atar ve subayı yere serer...
ORUÇMUSUN?

ORUÇMUSUN?

Bir Ramazan günü III. Mustafa'nın veziri Koca Ragıp Paşa'nın konağında oruç üzerine yapılan sohbet esnasında Ragıp Paşa Şair Haşmet'e hitaben: Senin de borcun var mı Haşmet diye sorar? Evet, efendim,..
FABRİKATÖR BAYRAM

FABRİKATÖR BAYRAM

Fabrikatör Bayram yaklaşık 2 yıldır iyi bir verim alamadığı fabrikasındaki ustabaşına sordu? Senin gibi becerikli birisi nasıl oluyor da fabrikadan istediği kadar verim alamaz? Bilmiyorum. Bütün isçileri çok çalıştırdım. Birçoğunu..
İYİ BİR KİTAP HAZİNEDİR.

İYİ BİR KİTAP HAZİNEDİR.

Baba kızına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için Kızım şu kitabı okuyup anlatırsan 100 lira vereceğim der. Bu teklif kızın çok hoşuna gider ama kitap okumayı sevmeyen kız bu nedenle ben..
BİZDE HERKESE AYNI OLUR

BİZDE HERKESE AYNI OLUR

Genç Kaymakam, yeni atandığı ilçeye görmeye gitti. İlçeyi kendi başına gezdikten sonra, ara sokakta gördüğü çay ocağın da, bir bardak çay içeyim diye oturdu. O anda 12-13 yaşlarında bir çocuk,..
BOZKURT BİZİM, NEVRUZ BİZİM

BOZKURT BİZİM, NEVRUZ BİZİM

Atalarımız Göktürklerin yurt olarak dar gelen ve 9 Martta başlayıp,21 Martta sona eren Ergenekon'dan demirden dağı eritip Börteçine (Bozkurt) eşliğin de çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eden. Sultan Melik..
HEP 50 LİRALIK ALIYORUM.

HEP 50 LİRALIK ALIYORUM.

1970’lerden bu güne kadar belli aralıklarla ekonomik krizlerle boğuşuyoruz. En son 2001 krizin de Faizler % 130’ları görmüştü. Daha sonraları 2005’ler de faizlerin düşmesiyle bankalar neredeyse banka kapısının önünden geçene..
ŞECERATİN MÜBAREKETİN

ŞECERATİN MÜBAREKETİN

1 Mart 2022 31765 sayılı Resmi gazetede Madencilik Yönetmeliği’nin 115. maddesine eklenen bir fıkra ile zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin verilmesi, elektrik üretiminde kullanılan kömür sahası ile zeytin ağaçları aynı..
 width=