Engin Dutar

FOUCAULT SARKACI

FOUCAULT SARKACI

Eğer bir modern bilim müzesine ya da gözlem evine gitme şansınız olursa salonun ortasında tavana asılmış tabanı büyük dairesel bir platform olan bir sarkaç ile karşılaşmış olabilirsiniz. Eğer karşılaşma şansına..
ANDIMIZ

ANDIMIZ

Öğrenci andı ya da Andımız, Türkiye'deki ilköğretim okullarında 1933-2013 yılları arasında her sabah öğrenciler derse girmeden okutulmuş olan anttır. Kurulmasından sonra KKTC'de de okutulmuştur...
BEYAZ AYI SENDROMU

BEYAZ AYI SENDROMU

Bazen aklımıza olumsuz düşünceler doluşuverir. Ya da bir yerlerde zihnimiz takılır kalır. Bu düşüncelerden kurtulmak yapılması gereken en doğru şeydir elbette. Ancak ilginç bir biçimde düşünceleri kasıtlı olarak uzaklaştırma çabamız..
TARİHİ ETKİLEYEN İKİ GARİP SALGIN

TARİHİ ETKİLEYEN İKİ GARİP SALGIN

Salgın döneminden geçiyoruz ancak bu insanlığın karşılaştığı ilk salgın değil. Tarih boyunca ortaya çıkan çeşitli salgınlar bölgesel ya da küresel ölçüde birçok negatif etkiye neden oldu. Bu salgınların bir bölümü..
Dünyanın 25 Dönüm Noktası

Dünyanın 25 Dönüm Noktası

4.5 milyar yıldır varlığını sürdüren gezegenimizin geçen bu sürede evrimsel süreçten canlılığa, yeryüzü oluşumundan uzayın şekillenmesine dek kronolojik olarak hazırlanmış önemli 25 dönüm noktası...
 width=