Engin Dutar

BAYES TEOREMİ

BAYES TEOREMİ

P(B) hala 0,01’dir. Çünkü bu hastalık 100 kişiden birinde rastlanıyor. Kanser hastalığınız varsa testin pozitif çıkma olasılığı olan P(E|B) ise 0,99 olur. Çünkü test 100 vakadan 99’unu doğru hesaplayabiliyor...
BAYES TEOREMİ

BAYES TEOREMİ

Bilgi üretmek için güçlü bir yöntem olarak lanse edilen Bayes Teoremi, batıl inançları ve sahte bilimi teşvik etmek için de kullanılabilir...
SUYA DÜŞEN TELEFON

SUYA DÜŞEN TELEFON

Ayrıca telefon üreticileri IP testlerini tatlı suda gerçekleştiriyor ve Apple, cihazların herhangi bir sıvıya daldırılmamasını tavsiye ediyor. Neyse ki suya dayanıklı telefonlar genellikle bir bardak suyun üzerine dökülmesi gibi küçük..
HELMHOLTZ İLLÜZYONU

HELMHOLTZ İLLÜZYONU

Dikey Çizgili Kıyafetler Sizi Zayıf Göstermez! Moda ile ilgilenelim ya da ilgilenmeyelim bazı söylemler beynimize kazınmıştır. Bunlardan bir tanesi de çizgili kıyafetler hakkındadır. Bize sürekli tekrarlanan olguya göre..
ÖRDEK SENDROMU

ÖRDEK SENDROMU

İş yerimizde her şeyi büyük bir titizlikle yapan oldukça sakin bir eleman vardır. Üniversitede hiç çalışmıyormuş gibi görünen, sürekli gezen ama sınavlarını başarı ile veren bir arkadaşımız. Ya da hiçbir..
 width=