Cuma Hutbesi

MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK

MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK

Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Anne babanın ve yakınların miras olarak bıraktıklarından erkeklere pay vardır; yine anne babanın ve akrabanın miras olarak bıraktıklarından kadınlara da pay vardır;..
GEÇMİŞİN MUHASEBESİ,  GELECEĞİN İMARI

GEÇMİŞİN MUHASEBESİ, GELECEĞİN İMARI

Muhterem Müslümanlar! Ömür takviminden her gün bir yaprak daha eksilirken, her geçen yıl, bizi Rabbimizin huzurundaki hesap gününe biraz daha yaklaştırıyor. Hayat sermayemiz azalırken, ahirette hayretler içinde okuyacağımız ve karşılığını göreceğimiz..
İÇKİ: KÖTÜLÜĞÜN ZEHİRLİ ARKADAŞI

İÇKİ: KÖTÜLÜĞÜN ZEHİRLİ ARKADAŞI

Muhterem Müslümanlar! İslam; canımızın, malımızın, aklımızın, inancımızın ve neslimizin güvenliğini sağlayan kurallar koyar. Bizlere de bu temel değerlerimizi korumayı emreder. Sağlığımızı tehlikeye atan, aklî dengemizi bozan, malımızı heba eden ve ailemize..
MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR

MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR

Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah’ın sana verdiğinden âhiret yurdunu kazanmaya bak. Dünyadan da nasibini unutma! Allah’ın sana iyilikte bulunması gibi, sen de insanlara iyilikte bulun. Yeryüzünde..
SU: HAYAT VE ŞİFA KAYNAĞIMIZ

SU: HAYAT VE ŞİFA KAYNAĞIMIZ

Rabbimizin bizlere bahşettiği en kıymetli nimetlerden biri “su”dur. Kur’ân-ı Kerîm’in ifadesiyle, “canlı olan her varlık sudan yaratılmıştır” ve suya bağımlı bir ömür sürmektedir. Su, hayatımızın kaynağı, toprağımızın bereketidir. Bedenimize..
MÜMİN SORUMLULUK SAHİBİDİR

MÜMİN SORUMLULUK SAHİBİDİR

Cenâb-ı Hak, insanı akıllı, saygıdeğer ve sorumluluk sahibi bir varlık olarak yaratmıştır. Yüce Rabbimiz, İslâm’ın ilkeleri arasında, her insan için doğuştan kazandığı haklar ve üstlenmesi gereken sorumluluklar belirlemiştir. İmanla başlayan..
 width=