Ahmet Yeğit

PİŞMEYEN YUMURTA

PİŞMEYEN YUMURTA

Beş yaşlarındaki Yunus, doksanıncı yaşını çoktan devirmiş babasının anneannesinin boynuna sarılıp buruşuk yanaklarından öperek sordu; -Naciye Anne, paran var mı?..
DÜN MEKTUBUNU ALINCA

DÜN MEKTUBUNU ALINCA

Dün bana gelen zarfı yırtıp ta, senin kokunu taşıyan harflerle karşılaştığımda kalbimin yuvasında nasıl delicesine çırpınıp, sanki bir kuş imişcesine kanatlanıp uçmak, gökyüzüne ağmak, bulutlara karışmak, bulut katmanları arasında seni..
K’DEN GELEN MEKTUP

K’DEN GELEN MEKTUP

Dün gece uykumdan derin derin vurulan kapı darbeleri ile uyanıp, ‘hayırdır umarım!’bu saatte gelen pek de hayırlı gelmez ya…’ düşünceleri arasında kapıya varıp açtım; kapıda kimse yoktu. ..
DOĞUM GÜNÜ

DOĞUM GÜNÜ

Huriye, evin dış kapısını çekip asansörün çağrı düğmesine basarken baktı asansör yedinci katta, ne zaman binecek olsam ya yedinci, ya birinci katta oluyor diye aklından geçirdi. Üstüne üstlük meşgul..
ZOR GÜNLER GELİP KAPIYA DAYANDI…

ZOR GÜNLER GELİP KAPIYA DAYANDI…

Uzunca süredir anamla aynı odayı paylaşıyoruz. Bu paylaşımda sıcak odada yatma isteğim değil; anamın içinde bulunduğu yürüme zorluğu, banyoya gidip geldiğinde yatağını bulamama durumu, bulsa bile üstünü gerektiğince sıkı örtememe..
TERZİ MEHMET’İN TERZİHANESİ

TERZİ MEHMET’İN TERZİHANESİ

Terzi Mehmet kucağındaki ceketin omzuna kolu tutturmaya çalışırken bir an için kara gözlerini ceketten ayırıp bakışlarını önce kalfalar Hasan ve Hüseyin’e sonrada terzihanenin önünde demir ütünün kömürünü tutuşturmaya çalışan çırağı..
BÜYÜK AMCAM (3)

BÜYÜK AMCAM (3)

Amca buraya niye geldiğimi sana söylememiştim, şimdi anlatayım niye geldiğimi: köyde yaşayan hangi büyüğüme sordum ise, ormancılara yakalanmamak için atladığın yer için “bilmiyoruz” dediler. ..
 width=