köşe yazısı

NİLÜFER ÇİÇEĞİ

NİLÜFER ÇİÇEĞİ

Galiba 1970’li yılların sonu, belki de 80’lerin ilk yılları. Bir arkadaşım, eniştesi ve ben gölde bir kayığın üzerinde balık tutuyoruz. İçindeyken göl sanki uçsuz bucaksız. Öylesine bir sessizlik var, denir..
BİR YUMURTA DEMEYİN!

BİR YUMURTA DEMEYİN!

Beş yaşına gelen bir çocuk komşunun yumurtasını çalıp annesine getirir. Haram, helal bilmeyen cahil ana, yumurtayı çocuğun elinden alır ve Benim akıllı oğlum, aferin diyerek çocuğunun başını okşar. Çocuk, artık..
GIDA KATKI MADDELERİNİN KULLANIM AMAÇLARI

GIDA KATKI MADDELERİNİN KULLANIM AMAÇLARI

Katkı maddeleri, insanların sıklıkla tükettiği yiyeceklerde çeşitli işlevleri yerine getirir. Birçoğumuz için günümüz şartlarından dolayı kendi besinlerimizi yetiştirmek, hasat etmek, öğütmek ve konserve yapmak vb. neredeyse imkânsız. Bu nedenle gıdalarımızın..
SEÇİMLER

SEÇİMLER

Cumhurbaşkanı ve TBMM’ sinin yeni vekillerini belirleyecek seçime, yasal takvim olarak bir yıl kaldı. Kamuoyu’nun beklentisi ise öne alınması muhtemel bir erken seçim. Cumhuriyet tarihimizde görmediğimiz bir ekonomik krizin içindeyiz...
NE ME LAZIM!

NE ME LAZIM!

Osmanlı’nın 3. Kıtaya hükmettiği muhteşem zamanların da Kanunî Sultan Süleyman devletin akıbetini düşünür; günün birinde Osmanoğulları da inişe geçer, çökmeye yüz tutar mı diye. Bu gibi soruları çoğu zaman süt..
Yağlı tohumlar (iyi yağlar

Yağlı tohumlar (iyi yağlar

Düzenli tüketilen badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumların kan şekerini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Ancak yüksek kalori içeriğine sahiptirler. Porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmelidir. ..
ONUR MU? PARA MI?

ONUR MU? PARA MI?

Hindistan'ın İngilizler tarafından işgal edildiği yıllarda bir İngiliz subayı hiçbir neden olmaksızın bir Hintliye sertçe bir tokat atar. Hintli adam da Subayın yüzüne bir yumruk atar ve subayı yere serer...
 width=