Dutar

Dünyanın 25 Dönüm Noktası

Dünyanın 25 Dönüm Noktası

4.5 milyar yıldır varlığını sürdüren gezegenimizin geçen bu sürede evrimsel süreçten canlılığa, yeryüzü oluşumundan uzayın şekillenmesine dek kronolojik olarak hazırlanmış önemli 25 dönüm noktası...
UMUT DENEYİ

UMUT DENEYİ

Hem umut etmenin önemini hem de hayvanların da umut edebileceğini kanıtlayan enfes bir deney. Amerikalı psikobiyoloji uzmanı Dr.Curt Richter 1957 senesinde John Hopkins üniversitesinde bulunan laboratuvarında asistanlarıyla beraber ilginç bir deney..
Dijital mi? Basılı mı? Kitaplar

Dijital mi? Basılı mı? Kitaplar

Kabul etsek de etmesek de okuma alışkanlıklarımız değişti. Günümüzde artık bir çok kişi gerek daha ekonomik olduğu için gerekse taşınması ve ulaşılması daha kolay olduğu için elektronik kitapları basılı olanlara..
YEM ETKİSİ

YEM ETKİSİ

Alışveriş yapmayı az ya da çok hepimiz severiz. Bilinçli tüketiciler olarak da aldığımız ürünlerinin emsalleri ile fiyat karşılaştırmalarını yaparız. Ancak elbette bizim bu tutumuzu bilen pazarlamacılar bizi daha fazla harcamaya..
GÜVERCİN HURAFESİ

GÜVERCİN HURAFESİ

Amerikalı psikolog Burrhus Frederic Skinner, 1950'li yıllarda bir güvercin deneyi yapar ve deneyden hayli ilginç bir sonuç elde eder: güvercin hurafesi. Mr. Nobody filminin açılış sekansında da kendine yer bulan..
PENİSİLİN

PENİSİLİN

Kanuni Sultan Süleyman sefere çıkmadan önce, saray hekimlerine askerlerin seferde iken salgın hastalıklardan hasta olmamaları için ne yapmak gerektiğini sorardı...
Joseph Goebbels’in Propaganda Teknikleri

Joseph Goebbels’in Propaganda Teknikleri

''Büyük Yıkımlar'' ancak halkların ''Büyük Yalanlarla'' kandırılmasıyla mümkün olur. Hitlerin Almanya ile birlikte dünyayı felakete sürükleyen süreçte başarılı olmasında üç önemli etken vardı: Sermaye Desteği, basın ve etkili bir propaganda..
 width=