GÖZDE BİTKİ LAVANTA

Son zamanların gözde bitkisi lavanta bahçelerindeyiz.
Öncelikle gazeteci meslektaşımız Hasan Durna’nın Çal’da bulunan lavanta ve adaçayı bahçesini ziyaret ettik. Lavanta ve adaçayının mis gibi kokuları arasında dolaşmak insana huzur veriyor.

Yazar : Tarih : Okunma : 20.783 views Yorum Yap

 

Tabi ki konu lavanta olunca gülden sonra adını lavanta ile de tüm dünyaya duyuran Isparta’ya gidilmezse olmaz. Isparta’nın Kuyucak köyü ve Kılıç köyünün dağı taşı lavanta.

 

Lavanta üretiminin uzun zamandır olduğunu fakat turizme kazandırılmasının ardından son altı yıldır lavantadan elde edilen gelirin arttığını söyleyen köylülerden Hamidiye Özcan kızı Aslı Özcanlı ve torunu ile birlikte çalışıyor. Kolonya, krem, sabun gibi ürünlerin yanı sıra kendi ellerinde işledikleri lavanta kesecikleri, yine el işlemesi yastıklar, ve çantalar gibi bir çok ürünün sergilendiği tezgahta lavantadan yaptıkları taçlar da bulunuyor. Göründüğü kadar kolay olmayan taçların yapımı sırasında parmaklar yara olabiliyor.

Evlenmesine rağmen annesi ile birlikte tezgahta taç yapıp satmaya devam eden Aslı Özcanlı, “Burada annemle birlikte lavanta ürünleri satarak aile bütçeme katkıda bulunuyorum. Satışlarımız çok güzel. Lavantanın bu kadar ün yapması, turizme konu olması ile köyümüze yerli ve yabancı turist akını oluyor. Bu da doğal olarak bizleri çok memnun ediyor.” İfadelerini kullandı.
Küçük küçük dükkanların bir arada bulunduğu bir alan yapmışlar. Tezgahlar lavanta ve gül ürünleri ile dolu. Bir sokaktan ibaret olan alan mis gibi lavanta kokuyor ve cezbeden lila renkli görsel şölen insanları alışverişe yönlendiriyor.
Her yer lavanta bahçesi ve her bahçe içinde fotoğraf çekiminde kullanılacak dekorlar var. Kalpler, pencereler, kapılar, salıncaklar gibi ne ararsanız var. Tabi bu kadar dolaşmaya ve yorgunluğa mola verecek yerlerde yapılmış. Hem karnını doyurabiliyor hem de bir şeyler içerken bir taraftan yorgunluğunu atıyor ve manzaranın tadını çıkarabiliyorsun.
Lavanta bahçelerinin bölgeye katkısı inanılmaz derecede fazla. Lavantaların toplanıp satılmasından ziyade köylüler en çok geliri bahçeleri gezen yerli ve yabancı turistten kazanıyor. Yani Lavanta bahçelerinin bir kısmı ürün satmak için değil turistlerin gezip fotoğraf çekmesi için özel dizayn edilmiş.


Bu lavanta bahçelerine herkes gitmeli mi? Evet bir kez olsun gidip görülmesi gereken bir yer. Son zamanlarda moda olan lavanta Denizli’nin de bir çok ilçesinde yetiştirilmeye başlandı. Tanıtımda Isparta Kuyucak kadar olamasak da bizde de yok denilmeyecek kadar var. Deneme amaçlı dikilen lavanta bahçeleri her geçen yıl biraz daha büyüyüp kendini göstermeye başlayınca üretiminde artış görülüyor. Komşularımız Çal ve Bekilli’de de ciddi anlamda lavanta bahçeleri boy göstermeye başladı. Çivril’in Gürpınar ve birkaç mahallesinde daha lavanta yetiştiriliyor. Ama bunların en gözdesi bu sene olmasa da birkaç seneye kadar belediye tarafından göle nazır Beydilli’de dikilen lavanta bahçesi olacak gibi görünüyor.
H:Serap Sofulu

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=