GÖLE 300 BİN SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI

Işıklı Gölü’ne bırakılan 300 bin sazan yavrusunun balıkçılık sektörüne büyük katkı sunması bekleniyor.

GÖLE 300 BİN SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI
Yazar : Tarih : Okunma : 263 views Yorum Yap

Işıklı Gölü’ne bırakılan 300 bin sazan yavrusunun balıkçılık sektörüne büyük katkı sunması bekleniyor.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün başlattığı Proje kapsamında, Çivril Işıklı Gölü’ne 300 bin sazan yavrusu bırakıldı.​

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında 2023 Yılı programı çerçevesinde; Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce üretilen sazan yavruları, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Çivril Işıklı Gölü’ne bırakıldı.

Beydilli mahallesinde düzenlenen programla göle 300 bin sazan yavrusu bırakılırken programa Denizli Vali yardımcısı Erkan Kaçmaz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Çivril Kaymakamı Hasan Akbulut, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Tarım İl Müdürü Şakir Çınar, Tarım İlçe Müdürü Hamit Çakal, protokol üyeleri ile bölgede balıkçılık yapan balıkçılar ve su ürünleri kooperatifi üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda konuşan Tarım il müdürü Şakir Çınar sazan balığının balıkçılar için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade etti.

Amaçlarının balık stoklarının gelecek nesillere miras olarak bırakmak olduğunu vurgulayan Çınar, “Kent genelindeki göllere 2016 yılından bu yana yaklaşık bir milyondan fazla sazan balığı yavrusu bıraktık.” dedi.

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural da gölün 1940 yıllarında su tutmaya başladığını belirterek, “Göl turizm dışında balıkçılık olarak da bölge halkına büyük gelir sağlayan bir unsur. Gölümüzde bulunan turna, sazan ve alabalıklarımız su ürünleri kooperatifleri vasıtasıyla vatandaşlarımızın önemli gelir kaynaklarındandır. Bırakılan balık yavruları ile gölümüzdeki balıkçılığın gelişeceğini düşünüyorum ve balıkçı esnafımıza bereketli kazançlar diliyorum.” dedi.

Konuşmalarının ardından teknelerle göle açılan protokol üyeleri, yavru sazan balıklarını göle bıraktı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=