GÖL VE GÖLETLERDE YÜZMEK YASAKLANDI

Denizli’de boğulma olaylarına karşı açık alanlarda yüzmek yasakladı. Geçen hafta Işıklı gölünde yaşanan bir olayın alınan kararda etkili olduğu düşünülüyor.

GÖL VE GÖLETLERDE YÜZMEK YASAKLANDI
Yazar : Tarih : Okunma : 525 views Yorum Yap

Denizli’de boğulma olaylarına karşı açık alanlarda yüzmek yasakladı. Geçen hafta Işıklı gölünde yaşanan bir olayın alınan kararda etkili olduğu düşünülüyor.

Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, boğulma olaylarına karşı akarsu, göl, gölet, baraj, sel kapanı, regülatör, kanal, su birikintisi, su iletimi, deşarj, taşkından koruma veya sulama kanalı ve benzeri yerlerde serinleme veya yüzme amaçlı suya girişlerin yasaklandığı duyuruldu. Karara uymayanlara Kabahatler Kanunu gereğince para cezası verileceği bildirildi.

Denizli Valiliği, yaptığı yazılı açıklamayla, havaların ısınmasıyla birlikte boğulma olaylarına karşı bir dizi tedbir alındığını, vatandaşların can güvenliği için açık alanlarda serinlemek amacıyla sulara girilmesinin yasaklandığını bildirdi. Açıklamada; “Denizli’de mevsimsel faktörler sebebiyle havaların ısındığı yaz aylarında eğlenmek, dinlenmek, yüzmek, piknik yapmak, balık tutmak, spor yapmak gibi sebeplerle göl ve göletler, sulama kanalları, barajlar, akarsu yatakları ve havuzlar gerek vatandaşlarımız gerekse turistler tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bu alanlarda zaman zaman yaşanan ve can kayıplarına sebep olan boğulma olaylarının, yüzme bilmenin beraberinde getirdiği özgüven duygusu, olumsuz hava koşullarında suya girilmesi, alkollü bir şekilde ya da yasaklı madde kullanarak suya girilmesi, iyi seviyede yüzme bilinmemesi, kayalıklardan düşme, zıpkınla balık avcılığında sığ su bayılmaları, su sporları faaliyetleri esnasında yaşanan kazalar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklandığı görülmektedir. Bu nedenle göl ve göletler, barajlar, sulama kanalları, akarsu yatakları ve havuzlarda yüzme faaliyetinin düzenlenmesi meydana gelebilecek boğulma olaylarının ve can kayıplarının önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir” denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Bu çerçevede, suda boğulma vakalarının önlenmesi, yüzme alanlarında uyulacak genel kuralların belirlenmesi, denetimlerin artırılması amacıyla; vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliği ile genel sağlığın korunması amacıyla akarsu, göl, gölet, baraj, sel kapanı, regülatör, kanal, su birikintisi, su iletimi, deşarj, taşkından koruma veya sulama kanalı ve benzeri yerlerde serinleme veya yüzme amaçlı suya girişlerin yasaklanmasına karar verilmiştir. Boğulma olaylarının yaşandığı göl, gölet, akarsu, su kanal ve benzeri alanlarda suya girilmesinin can güvenliği açısından tehlike arz ettiğini belirten işaret ve ikaz levhaları konulacak ve bu alanlara yönelik ilave tedbirler planlanacaktır. Yüzme yasağına uymayanlar hakkında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66’ncı ve 5236 sayılı Kabahatler Kanunun 32’nci maddesi gereğince idari yaptırım kararları uygulanacaktır.

Geçen hafta Çivril Işıklı gölünü ziyaret eden bir internet fenomeni gölde yüzmüş ve bu anları kameraya kaydetmişti. Görüntülerin ortaya çıkmasından sonra fenomen kadına tepki gösterenler olmuş ve konu sosyal paylaşım sitelerinde günlerce tartışılmıştı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=