GALİP ERDEM

Galip Erdem, 10 Mart 1930’da Rize’nin Fındıklı ilçesinde doğan, Galip Erdem Fındıklı 1954 yılına kadar Artvin İline bağlı, eski adı “Viçe” olan, ilçede “Ofluoğlu” adı ile bilinen bir ailedendir. Babası Rasim Bey, Annesi Zekiye Hanımdır. Fındıklı, Bitlis, Siirt, Erzurum ve Ankara illerinde eğitim hayatını tamamlamıştır.8 Kasım 1951’de Yedek subaylık, 31 Ekim 1952’de Teğmen rütbesiyle lise eğitim hayatını bitirmişti.1953’te PTT Genel Müdürlüğü Ankara Yenişehir Şubesinde memur olur. Yaklaşık 1.5 yıl sonra istifa eder.

GALİP ERDEM
Yazar : Tarih : Okunma : 1.872 views Yorum Yap

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünde tekrar memur olarak başlar. 6 Ocak 1955 yılında görevinden ayrılır.

İETT İdaresinde takip memuru olarak işe başlar ve ertesi yıl bu görevden de ayrılır. Ve bir süre fıkra yazarlığı yapar. İzmir de Avukat stajlığı yapar. Sonra tekrar Zafer ve Sabah Gazetesinde fıkra yazarlığı yapar. Galip Erdemin Galip Duası diye bir yazısı var: “Allah’ım, sana layık insanlar olalım, önce Hakka, sonra halka hizmet etmesini bilelim. Bize büyük millet olmanın yollarını göster, nefsimizin yerlerini, sınırlarını bildir, iyi görünmenin de yetmediğini anlat bize, iyi olmanın şerefini öğret.” Belirli bir zaman sonra Başbakanlık plan ve prensipler Dairesinde danışmanlık yapar.1975’de Başbakanlık müşaviri,1981′ de Turizm ve Tanıtma Bakanlığında Genel Müdürlük Müşavirliği ve 1982 Yılında da yirmi yıl üzerinden emekli olur.

Avukatlığa başlayan Galip Erdem, Mamak’ta görülen ünlü MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davasının avukatlığını üstlenir.

Galip Erdem, dava adamlığını, ülke sevdalılığını şöyle anlatıyor: ” Dört ayaklığa sormuşlar masal anlat diye, başlamış anlatmaya, 40’ı da armut üzerine. Benim de masalım derdi hep Din, Devlet, Vatan, Millet üzerine, benim başka masalım olamaz ki.1987’de Merzifon yağlı tohumlar yönetim kurulu üyeliği, Konya şeker fabrikasında deneticilik görevi, Sosyal Güvenlik Eğitim Vakfı Başkanlığı vazifelerinde üstlenir. 1966’da evlenen ve 1974’te boşanan Galip Erdem’in 1969 Doğumlu Bilge Erdem adında kızı vardır. Ve Galip Erdem 12 Mart 1997’de Ankara Gazi hastanesinde vefat eder.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=