Emzirme döneminde kilo verebilir miyim?

Vücudunuzda, emzirmeye hazırlanmanıza yardımcı olmak için hamilelik sırasında yağ depolarınızın olması normaldir. Bebeğinizi emzirmek, bu yağ depolarını süt yapmak için enerjiye dönüştürmeye yardımcı olacaktır ve siz zaten emzirme ile beraber bir miktar kilo kaybedeceksiniz. Bu sebeple ilk 3 ay zayıflama diyetleri anne içinzararlıdır. İlk 3 aydan sonra, ayda yaklaşık olarak 500gr-2 kg kaybetmek, yaptığınız süt..

Emzirme döneminde kilo verebilir miyim?
Yazar : Tarih : Okunma : 162 views Yorum Yap

Vücudunuzda, emzirmeye hazırlanmanıza yardımcı olmak için hamilelik sırasında yağ depolarınızın olması normaldir. Bebeğinizi emzirmek, bu yağ depolarını süt yapmak için enerjiye dönüştürmeye yardımcı olacaktır ve siz zaten emzirme ile beraber bir miktar kilo kaybedeceksiniz. Bu sebeple ilk 3 ay zayıflama diyetleri anne içinzararlıdır. İlk 3 aydan sonra, ayda yaklaşık olarak 500gr-2 kg kaybetmek, yaptığınız süt miktarını veya kalitesini etkilememektedir.

Günlük enerji alımınız 1800 kalorinin altına düşerse, vücudunuz için gerekli olan besin öğelerini yeterli düzeyde alamaz ve süt salınımı olumsuz yön de etkilemiş olursunuz.

 

Emzirme döneminde ekstra kaloriye ihtiyacım var mı?

Ekstra kalori konusunda en önemli 3 soru gebelik öncesi kilonuz, hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığınız ve ne kadar aktif olduğunuzdur. Ama genel olarak baktığınızda günlük enerjinizi devam ettirebilmek için günde 330 ila 400 kalori ilavesi gerekir.

 

Emzirme döneminde ne kadar sıvıya ihtiyacım var?

Süt arttırıcı besinlerin başında su gelmektedir. Günde en az 2,5-3 litre su içtiğinizden emin olun. Suyun yanı sıra sıvı alımını arttırmak için ayran, kefir, süt, komposto ve hoşaflar da tercih edebilirsiniz. Meyve suları ve şekerli içeceklere karşı dikkatli olun. Çok fazla şeker kilo alımına katkıda bulunabilir ve hamilelik kilonuzu kaybetmeyi engelleyebilir.

 

Bebeğiniz için Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Anne sütü bebekler için ideal beslenmeyi sağlar. Bebeğinizin büyümesi için ihtiyaç duyulan vitamin, protein ve yağın neredeyse mükemmel bir karışımına sahiptir. Ve hepsi daha kolay sindirilmiş bir formda sağlanır. Anne sütü bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlar içerir. Emzirmek bebeğinizin astım veya alerjiye sahip olma riskini azaltır. Ayrıca, sadece ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az kulak enfeksiyonu, solunum yolu hastalığı ve ishal belirtileri vardır. Emzirme, bazı çalışmalarda daha ileri çocukluk döneminde IQ puanlarına bağlanmıştır. Dahası, fiziksel yakınlık, cilt-cilt dokunma ve göz teması, bebeğinizin sizinle bağ kurmasına ve güvende hissetmenize yardımcı olur.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=