EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Anne sütü, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyulan en önemli besin kaynağıdır.Bu nedenle uzmanlar bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesini  önermektedir.Ve 6 ay sonra anne sütüne ek olarak katı gıdalar ile beslenmenin devamı getirilmelidir.Bunun dışında anne gebelikte yeterli ve dengeli beslenmiş ise, bebeğin ihtiyaçlarını kısmen karşılayabilecek yağ dokusuna sahiptir.Bu yağ..

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME
Yazar : Tarih : Okunma : 171 views Yorum Yap

Anne sütü, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyulan en önemli besin kaynağıdır.Bu nedenle uzmanlar bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesini  önermektedir.Ve 6 ay sonra anne sütüne ek olarak katı gıdalar ile beslenmenin devamı getirilmelidir.Bunun dışında anne gebelikte yeterli ve dengeli beslenmiş ise, bebeğin ihtiyaçlarını kısmen karşılayabilecek yağ dokusuna sahiptir.Bu yağ deposunun kullanılması ile birlikte doğumu izleyen ilk haftalarda anne kilo kaybeder.Sütü ile bebeğin ihtiyaçlarını tamamen karşılayan bir anne ortalama 700-800 ml süt salgılamaktadır.

 

Emzirme döneminde hangi besinleri tüketmeliyim?

Süt üretimini hızlandırmak için sağlıklı seçimler yapmaya odaklanmalısınız, bu nedenle de emzirme döneminde beslenmenin ayrı bir önemi olduğunu unutmayın.

B12 vitamini anne sütü için çok önemlidir ve en iyi kaynakları yağsız et, yumurta, süt ve süt ürünleridir.

-Bunun yanı sıra annenin kemik sağılığı için kalsiyumda oldukça önemlidir.

Folikasit gebelikte olduğu kadar emzirme döneminde de tüketilmesi oldukça önemlidir ve bu kaynakların başında yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir.

-Kırmızı et, tavuk, fasülye, mercimek ve deniz mahsulleri gibi protein açısından zengin gıdaları tercih edin.

-Annenin beslenmesinde balık tüketimi oldukça önemlidir. Balıkta bulunan ve anne sütü ile bebeğe geçecek olan omega-3 bebeğin mental gelişimi için önemlidir.

-Meyve ve sebzelerin yanı sıra çeşitli tahıllar seçin. Bunun dışında doğru porsiyonlarla yiyeceğiniz kuruyemişlerde anne sütünü arttırmaktadır.

Emzirirken, farklı yiyecekler yiyerek anne sütünün lezzetini değiştirirsiniz. Bu, bebeğinizi farklı tatlara maruz bırakır ve bu da ona katı yiyecekleri daha kolay bir şekilde kabul etmesine yardımcı olabilir.

 

Emzirme döneminde ne yememeliyim?

Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin izleri anne sütü ile beraber bebeğinize aktarılır. Bu nedenle bazı besinlerden uzak durmanız sizin ve bebeğiniz için faydalı olacaktır.

-Özellikle bu dönemdeki en büyük şikayetlerden biri gaz sancılarıdır. Bakliyatlar, brokoli, karnabahar, lahana çeşitleri, acı ve baharatlı yemekler, süt ve süt ürünleri gibi gaz yapan gıdaları tüketirken dikkatli olmanız gerekir.

-Bununla beraber soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar ve acı baharatlar sütün tadını değiştirebilir ve bebeğinizi rahatsız edebilir.

-Emzirirken çay ve kahve tüketiminize özen göstermelisiniz. Eğer bebeğiniz huzursuz görünüyorsa ya da zor uyuyor ise, kafeini azaltmayı ya da hiç almamaya çalışın. Bunlar yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

-Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren besinlerden uzak durulmalıdır.

-Sigara, alkol ve yapay tatlandırıcılar kullanılmamalıdır.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=