DENİZLİ MİLLETVEKİLLERİNE FEZLEKE

Yasin Öztürk ve Teoman Sancar için fezleke verildi, dokunulmazlıkları kaldırılacak mı? Fezlekenin sebebi ne?

DENİZLİ MİLLETVEKİLLERİNE FEZLEKE
Yazar : Tarih : Okunma : 984 views Yorum Yap

Denizli’nin iki vekilinin de aralarında bulunduğu 18 milletvekilinin dokunulmazlığın kaldırılması istemiyle 22 fezleke Meclis’e sunuldu. Fezleke sunulan isimler arasında İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar’da yer aldı. Peki fezlekelerin nedeni ne?
İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar’ın da aralarında bulunduğu 18 milletvekilinin dokunulmazlığın kaldırılması istemiyle 22 fezleke Meclis’e sunuldu. Fezleke sunulan isimler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yer alıyor.
PEKİ NEDEN FEZLEKE SUNULDU?
Denizlili vekiller hakkında neden fezleke sunuldu? Dedahaber’e konuşan İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk hakkında sunulan 2 fezlekenin birinin nedennini, Atatürk’e Hakaret eden İbrahim Dağdaş’ın açtığı dava, diğerinin ise Gazeteci Nedim Şener’in İYİ Parti’ye sosyal medya üzerinden ‘İP’ diyerek hitap etmesi sonucu Öztürk ile yaşanan gergin tartışmanın hukuksal sürece taşınması olduğunu söyledi.
NELER OLMUŞTU?
Aslen Denizli Acıpayamlı olan Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanlığında görev yapan Said Dağdaş, geçen 10 Kasımda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde sosyal medya paylaşımlarında Atatürk’e put demiş çeşitli hakaretlerde bulunmuştu. Konuşma metinleri İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk tarafından paylaşılmasının ardından Dağdaş, büyük tepki çekmiş ardından da görevinden kovulmuştu.
VEKİLİN ODASINI DA BASTI
Olayın ardından hızını alamayan Dağdaş, bir vekilin davetli listesinde yer alarak girdiği TBMM’de Öztürk’ün odasına gitmiş ve orayı basarak vekilin üstüne yürümüştü. Burada etkisiz hale getirilen Dağdaş, Meclis polisine teslim edildi.
DAĞDAŞ DAVA AÇTI FEZLEKE DÜZENLENDİ
Yaşanan bu olayların ardından Dağdaş, dava açtı. Yasin Öztürk hakkında, “hakaret, kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama” iddiasıyla kamu davası açıldı; Said Dağdaş da müşteki gösterildi. Öztürk’ün yargılanması için meclise fezleke gönderildi.
NEDİM ŞENER OLAYI
Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın kaleme aldığı yazıyla başlayan Külliye’ye giden CHP’li tartışmaları Twitter’da devam etmişti. Murat İde ile Nedim Şener arasında karşılıklı tartışmaya İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de katıldı. İyi Partili vekil, Nedim Şener’in İyi Parti’ye İP demesine demesine tepki göstermişti. Yaşanan tartışmada sarf edilen sert sözler mahkemeye taşınmıştı.
FEZLEKE VERİLEN VEKİLLER
· CHP: Kemal Kılıçdaroğlu, Mahmut Tanal, Ali Öztunç, Haşim Teoman Sancar
· İYİP: Yasin Öztürk (2 fezleke), İsmail Ok
· DBP: Saliha Aydeniz
· AKP: Metin Yavuz
· TİP: Barış Atay
· Bağımsız: Ahmet Şık (3 fezleke), Cemal Enginyurt
· HDP: Pervin Buldan, Hüseyin Kaçmaz, Murat Çepni, Muazzez Orhan, Kemal Bülbül, Semra Güzel, Ayşe Acar Başaran

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=