ÇİVRİL’DE TRAKTÖRLÜ EYLEM

Mısır fiyatlarına tepki gösteren üreticiler traktörleri ile eylem yaptı.

ÇİVRİL’DE TRAKTÖRLÜ EYLEM
Yazar : Tarih : Okunma : 403 views Yorum Yap

Mısır fiyatlarına tepki gösteren üreticiler traktörleri ile eylem yaptı.

Yamanlar köyü başta olmak üzere Mısır üretimi yapılan köylerden bir araya gelen üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi önünde eylem yaptı. Basın açıklaması okuyan çiftçiler mısır fiyatlarının yükseltilmesini istedi.

Çivril’de mısır üreticileri açıklanan mısır fiyatlarının yetersiz olduğu gerekçesi ile eylem yaptı. Yaklaşık elli traktör ile ilçe merkezine gelen çiftçiler daha sonra Toprak Mahsulleri Ofisi önüne giderek basın açıklaması yaptı. Ofis müdürü ile görüşmek isteyen çiftçilerin talebi geri çevrilirken polis cadde trafiğini kapatarak güvenlik tedbiri aldı.

Yamanlar Muhtarı Mustafa Özdemir TMO önüne toplanan çiftçiler ile birlikte basın açıklaması yaparak açıklanan fiyatların üretici ve çiftçileri zor durumda bıraktığını belirtti.  Özdemir konuşmasında “mısır fiyatları geçen yıl 5 lira70 kuruştu bu yıl 6 lira olarak açıklandı. Bu fiyat çiftçinin yok olması anlamına gelir. Mazot, gübre, sulama ücretlerine yüzde yüzden fazla artış olurken mısırın fiyatına 30 kuruş zam yapılması haksızlıktır. Biz Çivrilli üreticiler olarak mısır fiyatlarının yeniden revize edilmesini ve çiftçinin maliyetini kurtaracak şekilde yeniden açıklanmasını istiyoruz. Bu fiyatlarla çiftçinin hayatta kalması gelecek yıl yeniden ekim yapması mümkün değil” dedi.

Çiftçinin her yer ekilecek ekilmeyen yer kalmayacak sözü ile üretim yaptığının altını çizen muhtar Özdemir “biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ekilmeyen yer kalmasın sözü ile tarlalarımızı ektik, yetiştirdik ve hasadımızı yaptık şimdi emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Ancak açıklanan fiyatlar bırakın emeğimizi maliyetimizi kurtarmıyor. Devlet büyüklerimizden ve yetkililerden bu duruma çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi.

Eylem ve basın açıklaması yapılan konuşmaların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=