ÇİVRİL’DE OT SEZONU BAŞLADI

Çivril de sofraların vazgeçilmezi otlar gün yüzüne çıkmaya başladı.

ÇİVRİL’DE OT SEZONU BAŞLADI
Yazar : Tarih : Okunma : 860 views Yorum Yap

Çivril de sofraların vazgeçilmezi otlar gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bin bir derde deva ve bir o kadar da lezzetli otlar, baharın yüzünü göstermesi ile birlikte sofralardaki yerini almaya başladı.

KURAKLIKTAN OTLAR DA NASİBİNİ ALDI

Mevsim normallerinin dışında seyreden hava durumundan otların da etkilendiğini ifade eden kadınlar, “Bu mevsimde otların çoktan çıkmış olması gerekiyordu. Bir hafta önce yok denecek kadar az ot vardı. Bu son yağışlar da olmasa otlar olmayacaktı. Kurak yağmursuz bir şubat ayı geçirdik. Son bir hafta içinde ağaçlar çiçek doldu otlar çıktı. Mart kapıdan baktırıp kazma kürek yaktırmazsa artık bahar geldi sayılır. Eğer kış geri gelirse ve don olursa bütün ağaçları soğuk vurur.”dedi.

SALATASI GÜZEL OLUR

Işıklı mahallesinde evinin önünde yetişen otları toplayan 85 yaşındaki Cennet Bozkurt, “Bu otlar şifa deposudur. Kış ayının don olayı bitti mi otlar çıkmaya başlar. Bu otları ister yemeğin yanında toplandığı şekliyle yiyebilir isterseniz salata yaparak yiyebilirsiniz. Marul ile birlikte bol ekşili salata yapılırsa daha lezzetli oluyor. Ben çocukluğumdan beri bu otları toplarım. Birçok çeşidi var. Ben en çok hindiba, eşek marulu, dede sakalı, yemlik, karakavuk toplarım bir de sarma yaptığımız labada ve bükme yaptığımız bicibici var onları da toplarım. Çok lezzetli herkese tavsiye ederim.”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=