ÇİVRİL’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler günü ve Atatürk’e Mareşal unvanı verilmesinin yıldönümü Çivril’de kutlandı.

ÇİVRİL’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Yazar : Tarih : Okunma : 236 views Yorum Yap

19 Eylül Gaziler günü ve Atatürk’e Mareşal unvanı verilmesinin yıldönümü Çivril’de kutlandı.

Gaziler günü kutlamaları Çivril Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.

19 Eylül Gaziler Günü ve Atatürk’e Mareşal unvanı verilmesinin yıl dönümü Çivril’de düzenlenen farklı etkinliklerle kutlandı. 19 Eylül Pazartesi gün saat 09.45’te Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan törenler Çivril Muharip Gaziler Derneği ziyareti ile devam etti.

Cumhuriyet meydanındaki anma programı Kaymakamlık, Belediye ve Gaziler derneğinin çelenklerinin sunumu ile başladı. İstiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Garnizon komutanı Jandarma Teğmen Ali Çolak yaptı. Konuşmasında Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlüğe olan düşkünlüğünden bahseden teğmen Çolak “vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığımız için canın ı ortaya koyan başta şehitlerimiz olmak üzere gazi ve ailelerine minnettarız” dedi.

Çivril Muharip Gaziler Derneği başkanı Hasan Genç’te yaptığı konuşmada bağımsızlık ve özgürlük için verişen mücadeleninim kutsallığına değinerek “vatan için bayrak için canını verenlerden Allah razı olsun. Ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını ortaya koyan ve çatışan gazi olan tüm gazilerimize minnet duyuyoruz” dedi. Genç konuşmasında ; “vatan sevgisinden başka hiçbir sevgi bilmeyen ecdadımızın kazandığı 22 gün 22 gece süren Sakarya meydan muharebesinin hemen ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından Mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin 101. Yılını idrak ediyoruz. Üzerinde yaşadığımız kutsal vatanımız şehitlerimizin kanı ile sulanmış gazilerimizin canı pahasına verdikleri ulvi mücadele ile kazanılmıştır. Kurtuluş savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis ve tüm malul gazilerin şeref günüdür.  19 Eylül gaziler günü bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür. Kahraman gaziler, gaziler gününüz kutlu olsun. Sizler en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış gazi onurlanmış askerdir. Ülkemiz bugün dün olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki Türk halkının azim ve kararı her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuz dek yaşatmaya muktedirdir. Şanlı tarihimizin zaferleri unutulmamalıdır. Zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer her zaman her yerde verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların gazilerine olan ilgisizlik şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Gaziler günü münasebetiyle tüm şehitlerimiz ile başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anar, yaşayan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler hazırladıkları şiirleri okudu.

Kutlama ve anma programları protokol üyelerinin Çivril Muharip Gaziler Derneğini ziyareti ile devam etti. Gaziler derneğinde bir süre gazilerle sohbet eden kaymakam Turan Soğukoluk gazi ve şehit ailelerinin Çivril’deki ilk hamisinin kendisi olduğunu belirterek “gazi ve şehit yakınları devlet kurumlarında hiç kimseye dert meram anlatmak zorunda değil onların ilk ve tek muhatabı benim direk beni arayacaklar onların işlerini ve taleplerini ben çözeceğim” dedi.

Başkan Niyazi Vural’da gaziler derneğindeki sohbette Çivrilli gazilere yeni dernek binası müjdesi ve Çivrilli gazileri aileleri ile birlikte İstanbul ve Çanakkale gezisi sözü verdi.

Dernek binasında konuşan Çivril Muharip Gaziler Çivril şube başkanı Hasan Genç, MHP İlçe yönetimi ve başkanı, Ülkü Ocakları Çivril şubesi yöneticileri, BBP İlçe yönetimini törenlere katılmadıkları için eleştiriken  “en çok vatan millet edebiyatı yapan, en çok asker, şehit ve gazi üzerinden siyaset yapan insanların ve kurumların bugün yanımızda olmaması çok acı. bizi yalnız bırakmayan yılda bir günde olsa hatırlayan yanımızda olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Anma ve kutlama programı gaziler derneğinde içilen çayın ardından sona erdi.

Kutlamalar kapsamında Çivril Belediyesi gaziler ve gazi ailelerine Çivril Belediyesi Çamlık Sosyal tesislerinde öğlen yemeği verdi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=