ÇİVRİL NE ZAMAN İLÇE OLDU?

Çivril ne zaman ilçe oldu? Afyon iline bağlı bir ilçeyken hangi tarihte Denizli iline bağlandı? Doğru bilgiye nereden ulaşacağız?

ÇİVRİL NE ZAMAN İLÇE OLDU?
Yazar : Tarih : Okunma : 393 views Yorum Yap

Bazı kaynaklar, “Çivril idari bakımdan 1880 yıllarında Sandıklı ( Afyon ) kazasının Işıklı nahiyesine bağlı bir köy iken 1886’da belediye, 1892 yılında nahiye olmuş , 1914 yılında da Afyon İli’ ne bağlı kaza , 1925 yılında Denizli ili’ne bağlı ilçe olmuştur.” diyor.
Çivril Kaymakamlığı, Çivril belediyesi resmi internet sitelerinde ise Çivril’in tarihçesi şu şekilde aktarılmıştır. ” Çivril idari bakımdan 1880 yıllarında Sandıklı (Afyon) kazasının Işıklı nahiyesine bağlı bir köy iken 1892 yılında nahiye olmuş , 1910 – 1911 yıllarında da Afyon İli’ ne bağlı kaza , 1924 yılında Denizli ili’ ne bağlı ilçe olmuştur.”
Denizli Valiliğinin hazırladığı 1998 yılı İzmir baskılı “Türkiye’nin Parlayan yıldızı Denizli” adlı tanıtım kitabının 286. sayfasında ve daha başka yazılı kaynağa göre Çivril Kaymakamlığı 1925 yılında kurulmuştur denilirken Çivril Kaymakamlığı tarihçesinde 1924 yılı olarak geçmektedir.
Hangi bilgi doğrudur?
Denizli Valiliğinin vermiş olduğu bilgiler mi doğru yoksa Çivril Kaymakamlığı bilgileri mi doğru?
Çivril Kaymakamlığı logosunda dahi 1924 yazan bu tarih doğru mudur? Hangi belgelere dayanarak bu tarih yazılmıştır?
Öteden beri yanlış olan bilgi günümüzden geleceğe de yanlış mı aktarılmaktadır?
Tarihin belkisi olmaz tarihi gerçekler belgelere dayalı net bilgilerle gün yüzüne çıkar.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=