CHP’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çivril Kadın Kolları, ülkede yaşanan kadın cinayetlerinin devam etmesi ve en son bir günde üç kadının katledilmesi üzerine basın açıklaması yaptı.

CHP’DEN BASIN AÇIKLAMASI
Yazar : Tarih : Okunma : 1.703 views Yorum Yap

Parti binasında yapılan basın açıklamasını CHP Çivril Kadın Kolları Başkanı Gönül Emre yaptı.

Yaşanan son cinayetlerin ardından ‘artık yeter’ dediklerini kaydeden Emre yaptığı konuşmasında; “Kadın cinayetleri son yıllarda büyük artış göstermiştir. Bu cinayetlerin sebeplerini araştırmak, toplumu saran cehaleti önlemek ve cinayetleri işleyenler hakkında caydırıcı ağır cezaların getirilmesini istemekteyiz.’dedi.

KADINLARIN HAYATTA KALMA MÜCADELESİ

Geride bıraktığımız 2020 içinde ay ay kadın cinayetlerinin sayılarını veren Gönül Emre; “2008 ile 2020 yılları arasında 3.621 kadın hunharca öldürülmüştür.

Geçtiğimiz 2020 yılına bir göz attığımızda Ocak ayında 27 kadın cinayeti 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir. Bu ülkede, ‘deve idrarı şifalıdır’ şeklinde garip açıklamalar yapan Doç.Dr. Ebubekir TİFİL bu defa da erkeğin birden fazla eşinin olabileceğini açıkladı.

Şubat ayında 22 kadın cinayeti 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Diyanet yetkilisi; ‘şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir?’ diye soran bir kadına ‘vurursa tepki vermeyin oradan uzaklaşın’ diyebildi.

Mart ayında 29 kadın cinayeti, 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Bu ayda ilk defa covit 19 salgını görüldü. İlahiyatçı Ali DEMİRCAN corana virüs salgını nedeninin evlilik dışı ilişkiler ve eşcinseller olduğunu söyledi.

Nisan ayında 20 kadın cinayeti, 20 şüpheli ölüm gerçekleşti.

Mayıs ayında 21 kadın cinayeti ve 18 şüpheli ölüm gerçekleşti. Diyanet yetkilisi kadınlarla erkeklerin dans etmemelerini, el ele halay çekmemelerini, horona durmamalarını tavsiye ederek bunlar islama aykırıdır dedi.

Haziran ayı 22 kadın cinayeti, 11 şüpheli ölüm;

Temmuz ayı 36 kadın cinayeti, 11 şüpheli ölüm;

Ağustos ayı 27 kadın cinayeti, 23 şüpheli ölüm;

Eylül ayı 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli ölüm gerçekleşti. Sakarya –Akyazı’da bir dergahta çocuk istismarını yaptığını kabul eden sapık hoca;kızın babasına 70.000 Türk lirası teklifte bulunmuştur.

Ekim ayında 21 kadın cinayeti, 8 şüpheli kadın ölümü;

Kasım ayında 29 kadın cinayeti, 10 şüpheli kadın ölümü;

Aralık ayında ise 15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Kadınların mücadelesi etek boyu ruju değil hayatta kalma mücadelesidir.”ifadelerini kullandı.

ÇEKİN ELLERİNİZİ KADININ BAŞINDAN

Uşak’ta kadınlara çıplak arama yapıldığını ifade eden Emre şunları kaydetti; “Akademisyen Aylin SÖZERİ boğazı kesilip ardından yakılarak, Malatya da Selda TAŞ,GaziantepdeVesile DÖNMEZ biz kadınların yetiştirdiği cani erkekler tarafından katledildiler.Ve sizler kadının başı kesilirken hiç sesinizi çıkarmayacak kadının türbanına gelince vitrin süsü diye yaygara kopartacaksınız;çekin ellerinizi kadının başından,eteğinden rujundan.

Uşak’ta kadınlara çıplak arama yapıldı. TBMM de AKP sözcüsü Özlem ZENGİN, TÜRKİYE de çıplak arama olmadığını, Meclisin terörize ettiğini söyledi. Çıplak aramanın TBMM de nasıl terörize edildiğini anlamak mümkün değil. Bu konuda aynı Özlem ZENGİN; AKP gelene kadar bu ülkede kadının adı yoktu dedi. Demek ki Özlem ZENGİN, sen ATATÜRK’ü hiç tanımamış, anlayamamışsın. ATATÜRK diyor ki “Ey Türk Kadını; sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklerde yükselmeye layıksın” demiştir.”

Basın açıklamasına İlçe Başkanı Bedri Ataş, meclis üyeleri ve partili kadınlar katıldı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=