CAMİLERDE EZANLAR SUSTU

Kurban Bayramı öncesi Çivril’de şaşırtan olay.

CAMİLERDE EZANLAR SUSTU
Yazar : Tarih : Okunma : 1.039 views Yorum Yap

Çivril’de köyler ezana hasret kaldı. Ezan okunmayınca camilerin kapılarına kilit vuruldu.
Çivril’de bazı mahallerde ezan okunmayınca vatandaşlar müftülüğü telefon yağmuruna tuttu. 20’den fazla camide imam olmadığı için 15 gündür ezan okunmuyor. Okunmayan ezan yüzünden köylerdeki cemaatte camilere uğramaz oldu.
İlçe genelinde senelerdir merkezi sistemden okunan ezan, sistem bozulunca okunamaz oldu. İlçe merkezinden okunan ve telsiz sistemi ile 77 mahallede eş zamanlı okunan ezan, ses cihazı bozulunca müftülüğü çaresiz bıraktı. 15 gündür yapılamayan cihaz nedeniyle, sadece imam olan köylerde ezan okunuyor. Çivril’de imamı bulunmayan yaklaşık 20 camide ise ezan okunamıyor.
Ezan okunmayan köylerde yaşayan vatandaşlar konuyu ilçe müftülüğüne bildirdiklerini ancak herhangi bir çözüm üretilemediğini ifade ederek “zaten bazı köylerde yıllardır imam yok. Ezan merkezi sistemden okununca Müslüman beldede yaşadığımızı biliyorduk şimdi o da yok. 15 gün önce Çivril’de sistem bozulmuş o günden beri ezan sesi duymuyoruz. Önceden ezan okununca köyde büyük kimse imam olur yine de camide cemaatle namazımızı kılardık, şimdi o da kalmadı. Ezanı duymayınca kimse evinden çıkıp camiye gelmiyor” diyerek yetkililerden konuya çözüm bulmalarını istediler.
Müftülük ve kaymakamlıktan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken Çivril’de Karalar, Çakallar, Çağlayan, Yukarıçapak, Bozdağ, Osmanköy,Çandır, Düzbel, Seraserli,Yamanlar ve Gümüşsu bazı mahalleleri gibi bir çok camide ezan okunmadığı bildirildi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=