CABAR’IN SUYU BOŞA AKIYOR

Cabar mahallesinde yıllardır akan su için muhtar ile köylüler havuz ve sulama sistemi istiyor.

Yazar : Tarih : Okunma : 647 views Yorum Yap

Cabar mahallesinde yıllardır akan su için muhtar ile köylüler havuz ve sulama sistemi istiyor.

Çivril’in Cabar mahallesinde bulunan incesu mevkiinden çıkan doğal yer altı suyunun boşa aktığını belirten muhtar Nuri Şahin Devlet Su İşleri yetkililerinden suyun depolanacağı bir havuz istiyor.

Cabar mahallesinin beş önemli su kaynağından biri olan Arı Kayasından çıkan suyun kontrol altına alınmasını ve havuz yapılarak damlama sulama sistemi kurulmasını isteyen mahalle muhtarı Nuri Şahin “kuraklığın had safhada olduğu bir dönemde bu suyun boşa akmasını istemiyoruz. Yapılacak havuz ve damlama sulama sistemi ile kuru tarım yapılan arazilerde sulu tarım yapılabilecek” dedi.

Bölgeden çıkan suyun kanaletler sayesinde uzun süre tarımsal sulamada kullanıldığını ifade eden muhtar Şahin “bu sular dağdan çıkıyor. Son zamanlarda azalsa da yıllardır hayvanların sulanmasında kullanıldı. Bir dönem su güzergahına kanaletler yapıldı bahçe ve küçük çaplı tarla sulamalarında kullandık. Şimdi o kanaletler kırıldı ve su boşa akıyor. Bölgeye yakın bir havuzumuz var. Su, yapılacak bir çalışma ile burada toplanır ve damlama sulama sistemi kurulursa komşu mahallelerimiz Gürpınar ve İğdir mahalleleri ile birlikte yaklaşık 2000 dekar arazi suya kavuşur. Buralarda sulu tarım yapılır, hem ürün çeşitliliği artar hem de ürün kalitesi ve miktarı artar” dedi.

Kuraklık Tarımı Olumsuz Etkiliyor

Son yıllarda yağan kar ve yağmur miktarındaki azalmanın tarımı olumsuz etkilediğini ifade eden muhtar Nuri Şahin “küresel ısınma ile birlikte artık yağmur ve kar yağmaz oldu. Yer altı suları günden güne azalıyor. Su her zamankinden daha kıymetli hale geldi. Tarım ve tarımsal üretimin hayatın devamı için önemini bilmeyen kalmadı. Boşa akan suyumuzun depolanması ve damlama sulama sitemine geçilmesi ile Çivril ve ülke ekonomisine büyük katkı saplanacaktır” dedi.

Köylü Kendi Yaptığı Depoda Topluyor

Arı Kayası kaynağından akan suyu kendi imkanları ile yaptıkları havuzda topladıklarını ifade eden Nuri Şahin “köy olarak kendi imkanlarımızla yaptığımız havuzda bu suyu topluyoruz. Ama sulamayı yine salma sulama ile yapıyoruz. Kanaletler kırık olduğu için suyun çoğu zayi oluyor. Salma sulama da zaten verimli olmuyor. Bu suyun daha verimli kullanılmasını istiyoruz. Eski havuz kullanılabilir ya da yeni bir bend ya da set yapılarak su toplanabilir” dedi.

Devlet Su İşleri’ne müracaat ettiklerini belirten muhtar Nuri Şahin “DSİ’ye giderek talebimizi ilettik. Yetkililerin bir an önce müracaatımıza cevap vermelerini ve akan suyu faydalı hale getirmelerini istiyoruz” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=