CABAR KATLİAMI TABLOSUNU HEDİYE ETTİLER

Cabar katliamının 102. yılında yaşananları anlatan tablo hediye ettiler.

CABAR KATLİAMI TABLOSUNU HEDİYE ETTİLER
Yazar : Tarih : Okunma : 194 views Yorum Yap

Cabar katliamının 102. yılında yaşananları anlatan tablo hediye ettiler.

Muhtar Nuri Şahin ve köyün ileri gelenleri ziyaret ettikleri Başkan ve Kaymakama Yunan mezalimini anlatan tabloyu hediye etti.

Milli Mücadele savaşında işgal edilen Cabar mahallesinde 1922 yılında yaşananların anlatıldığı tablo başkan Niyazi Vural ve Kaymakam Hasan Akbulut’a hediye edildi. Sanatçı Orhun Kara tarafından yapılan tablolarda Cabar katliamında yaşananlar resmedildi.

Ziyaretle ilgili olarak konuşan Muhtar Nuri şahin 2 Nisan 1921 yılında yaşanan katliamı unutmamak için gayret gösterdiklerini belirterek “2 Nisan 1921 yılında Cabar Köyümüz Yunan askerleri tarafından yakıldı. Milli mücadele tarihimizde derin izler bırakan 83 kişinin öldürüldüğü bu işgal ve katliam adına Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından mahallemize Milli Mücadele Şehitliği yapıldı. Koturların Emine’nin şehit edildiği Gökpınar çeşmesi yeniden yapıldı. Bizde köylüler olarak bu katliamın unutulmaması için ressam Orhun Kara tarafından yapılan tabloları Kaymakamımız Hasan Akbulut ve Belediye Başkanımız Niyazi Vural’a hediye ettik” dedi.

Kaymakam Hasan Akbulut ve Belediye Başkanı Niyazi Vural muhtar ve Cabar sakinlerine hediye ettikleri tablolar için teşekkür etti.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=