BULUT SİGORTA ACENTE YETKİLİSİ CENNET BULUT

İçimizden Biri Köşemizin bu haftaki konuğu Çivril’in genç girişimcilerinden Bulut sigorta acentesinin yetkilisi Cennet Bulut oluyor.

BULUT SİGORTA ACENTE YETKİLİSİ CENNET BULUT
Yazar : Tarih : Okunma : 1.164 views Yorum Yap

Kendinizi tanıtır mısınız?

26 Ocak 1995 yılında Denizli’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Çivril, liseyi Denizli, üniversiteyi ise Afyon’da okudum. Bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunuyum. İlk önce sigorta acentesi açma niyetim yoktu. O yüzden banka da stajımı tamamladım. Daha sonra bu işin iyi olacağını düşündüm. Ve iş yerimi 11 Kasım 2020’de açtım. Tabi pandemiden dolayı açılış yapamadık. İnsanların sağlığını riske atmak istemedik.

Çivril’in araç yoğunluğu diğer ilçelere göre biraz fazla. Bu durum işinize nasıl yansıyor?

Çivril zaten Denizli’nin büyük bir ilçesi. Her evde bir iki hatta üç araba var. Çivril bu mesleği kaldırıyor diye düşünüyorum. Zaten Çivril’de yaklaşık 15 tane sigorta acentesi var. Çevresi olan insanlar bu mesleği daha rahat bir şekilde yapıyor.

 

Hangi sigorta şirketleri ile çalışıyorsunuz? Anlaşmalı olduğunuz şirket var mı?

Ak sigorta acentesi ile çalışıyorum. Ama birden fazla şirketle de anlaşmamız var. Yeni araç alımında Ak sigortanın trafik sigortası fiyatları diğer şirketlere göre daha uygun çıkıyor. Ak sigortanın kaskosu da insanların bütçesine uygun ve geniş kapsamlıdır. Ful kasko diğer sigorta şirketlerinde daha yüksek iken Ak sigortada daha uygun çıkıyor. İnsanların bütçelerini zorlamıyor. Dask, konut, iş yeri gibi poliçelerde de Ak sigortayı tercih edebiliriz ama kasko da diğer şirketlere göre en uygunu Ak sigortadır.

Bilindiği gibi trafik sigortası fiyatları son zamanlarda araç sahiplerini çok düşündürür oldu. Basit bir genelleme yapacak olursak en yüksek trafik sigorta primini kimler ödüyor?

Bu araçlara göre değişiyor. Ama en yüksek primi hasar tespitinde hasar adedi yani hasar frekansı yüksek olan araç sahipleri ödemektedir.

Sizce kaskosu olmadan trafiğe çıkan birinin başına gelebilecek en kötü şey nedir?

Yaşanılabilecek en kötü durum kendi aracının ve karşıdaki aracın aldığı hasar. Çünkü araç sahibi sadece kendi aracının hasarını ödemekle kalmıyor trafik sigortasının üst limitini geçen karşı tarafın da hasarını ödemek durumunda kalıyor.

Aynı soruyu trafik sigortası için sorsak. Trafik sigortası olmadan yola çıktığında başına gelebilecek en kötü durum ne olur?

Trafik sigortası içinde aynısı söylenebilir. Çünkü trafik sigortası kişinin kendi aracını değil, karşı taraftaki kişinin zararını karşılar. Aslında bunu herkes tam olarak bilmiyor. Kendi araçlarının da karşıladığını düşünüyorlar.  Trafik sigortası olmayan biri de kaza yaparsa hem kendi aracını hem de karşı tarafın aracını kendi cebinden ödemek zorunda kalacak.

İkinci el araç alırken aracın kasko ve trafik sigortası devam eder mi yoksa tekrar yenilenmesi gerekir mi?

Satın alınan aracın hem kaskosu hem de trafik sigortası iptal edilir. Primi aracı satan kişinin hesabına yatırılır. Aracı satın alan kişinin daha önceden trafik sigortası ve kaskosu varsa aynı araç modeli ile ilgili ona da indirim gelir.

Sigortacılık sektörünün önümüzdeki 10 yıl içinde nasıl bir geleceği olduğunu düşünüyorsunuz?

Şu anda bile internet sitesi çok fazla. Bundan 10 yıl sonra sigorta acentelerinin olacağını düşünmüyorum. Çünkü insanlar artık kendi sigortalarını kendisi kesiyor.  O yüzden acentelerin faaliyetinin devam edeceğini düşünmüyorum.

Gençlere sigortacılık bölümünü önerir misiniz?

Bu meslekte çevre çok önemli. Çevresi yoksa diğer mesleklere yönelmesini tavsiye ederim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir aylık bir mazimiz var. Daha yeni açıldık. Bu süreçte gelen misafirlerimize ve bize destek olan bizi tercih eden herkese teşekkür ederim.

Size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilir?

Kulalıoğlu iş hanında 2. Kattayım. Zaten sosyal medya hesaplarım var “Bulut Sigorta” diye. Telefon numaram da sosyal medya hesaplarımda mevcut. İstedikleri zaman bana ulaşabilir ve ofisime gelebilirler.

 

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=