BORU YETMEDİ!

Araştırma yapan Fizikçi, Matematikçi, Kimyacı, Jeolog ve Antropolog yağmura yakalanmışlar. Hemen yakınlarındaki bir orman evine giderek yardım istemişler. Ev sahibi misafirlerini güzel karşılayarak ikram hazırlamak için mutfağa geçmiş.

BORU YETMEDİ!
Yazar : Tarih : Okunma : 544 views Yorum Yap

Araştırma yapan Fizikçi, Matematikçi, Kimyacı, Jeolog ve Antropolog yağmura yakalanmışlar. Hemen yakınlarındaki bir orman evine giderek yardım istemişler. Ev sahibi misafirlerini güzel karşılayarak ikram hazırlamak için mutfağa geçmiş.

Bu sırada ekiptekilerin gözüne evdeki soba borusu takılmış. Soba yerden bir metre kadar yukarı konularak, altına taşlarla destek yapılmış. Bunu gören ekiptekiler bu konuda kafa yormaya ve yorumlamaya başlamışlar.

Kimyacı, “Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış” der.

Fizikçi, “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş” diye yorumlar.

Jeolog, “tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın ihtimalini azaltmayı amaçlamış.” der.

Matematikçi, “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.” derken;

Antropolog, “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha soyut biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş” diye değerlendirir.

Bizimkiler aralarında böyle konuşurken ev sahibi içeri girer ve hep birlikte ona sobanın böyle yukarıda olmasının nedenini sorarlar.

Adamdan çok manidar bir cevap gelir :Boru yetmedi !

Bu hikayeyi 1977 de Liseden  mezun olduğumuz gün Felsefe hocası anlatmıştı. Bu hafta Çivril siyasetindeki gelişmelerden bahsedecektim. Bu hikaye bahsedeceğim konuyla örtüşünce diğer yazı yerine bunu yazdım.Hikaye de soba konusunda fikir yürütenler alanlarında eğitim görmüş kimseler. Dolayısıyla fikir yürütmeleri normal karşılanabilir. İsabet ederse iyi. Etmezse hikayede olduğu gibi komik duruma düşerler. Bu yüzden olaylara ve insanlara sadece tek pencereden bakmamak ve her zaman için bir başka olasılığın olabileceğini düşünmek gerekmektedir.

Yaklaşık 3 yıldır yazıyorum, bazen övüyor bazen yeriyorum. Başlıyorlar kime yazdın, kime söyledin vs.vs.Demem o ki; herkesin ne yapmaya çalıştığına kafa yormayın, düşünmeyin. Bazen sadece boru yetmez. Sobayı yükseğe kurarsınız. Kalburla su taşıyanı alkışlarsanız ıslandığınızla kalırsınız.

Valiler kararnamesiyle 57 Valinin yeri değişti, Kulislerde sıranın Belediye başkanların da olduğu söyleniyor. Anlaşılan bazılarının yeniden adaylık çabaları boşa çıkacak gibi duruyor.

Esen Kalın…

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=