BİR YUMURTA DEMEYİN!

Beş yaşına gelen bir çocuk komşunun yumurtasını çalıp annesine getirir. Haram, helal bilmeyen cahil ana, yumurtayı çocuğun elinden alır ve Benim akıllı oğlum, aferin diyerek çocuğunun başını okşar. Çocuk, artık hergün veya gün aşırı komşuların yumurtalarını eve getirmeye başlar. Bir gün böyle, iki gün böyle derken seneler geçer. Çocuk yaşına göre hırsızlığı da ilerletir. Yumurtadan..

BİR YUMURTA DEMEYİN!
Yazar : Tarih : Okunma : 248 views Yorum Yap

Beş yaşına gelen bir çocuk komşunun yumurtasını çalıp annesine getirir. Haram, helal bilmeyen cahil ana, yumurtayı çocuğun elinden alır ve Benim akıllı oğlum, aferin diyerek çocuğunun başını okşar. Çocuk, artık hergün veya gün aşırı komşuların yumurtalarını eve getirmeye başlar.
Bir gün böyle, iki gün böyle derken seneler geçer. Çocuk yaşına göre hırsızlığı da ilerletir. Yumurtadan tavuğa, tavuktan horoza, horozdan kuzuya, kuzudan koyuna derken bir haramzâde olur çıkar. Eski zamanın çocuğu şimdi çevresinin bir numaralı ve azılı eşkıyalarından olur. Artık bu eşkıyayı kimse durduramaz bir hale gelir. Hırsızlıklar, eşkıyalıklar derken bir gün büyük bir cinayet işler. Yasalar bunun yakasına yapışıp idama mahkum eder.
Oğlunun idam haberini dinleyen ana, mahkeme salonunda feryadı basar. Saçını, başını yolar. Aman hakim bey, biricik oğlumu bağışla, benim hayatta ondan başka kimsem yok diye yalvarır. Eskiden beri idam mahkumlarının son arzularını yerine getirmek adet olduğu için bunun da son arzusu sorulur? İdam mahkumu genç: Bir tek dileğim var. Sevgili anacığımın o mübarek dilini öpmek isterim, izniniz olursa bu arzumu yerine gelsin diye rica eder.
Mahkumun isteği yerine getirilmek üzere annesi getirilir: Benim sevgili oğlum, dilimi son bir defa öp bakayım diyerek dilini uzatır. Eşkıya evlat, anasının dilini iki dişlerinin arasına alır. Öyle bir ısırır ki, dişler dili makas gibi keser, dil pat diye yere düşer. Orada bulunanlar, vah, vah, vah! Ne olacak eşkıya evlat! Bunca cinayetler yetmiyormuş gibi bir de anasının dilini kopardı derler.
İdam mahkumu genç: Ey burada toplanan insanlar! Bilmeden boş yere konuşmayınız. Benim burada idama mahkum oluşum o kopasıca dildendir, koptu ya! Der. Herkes hayretle sonunu dinler. Genç mahkum devam eder: Ben, çocukluğumda komşumun yumurtasını çalıp getirdiğimde anam bana aferin çekti, yumurtayı alıp başımı okşadı. Eğer, o zaman beni terbiye edip men etseydi, bugün bu ölüm cezası bana gelmeyecekti!
Atalarımız;“Er bozulursa, aile bozulur. Hatun bozulursa, Budun(Ulus-Millet) bozulur demiştir.
Çocuğun eğitimi doğumundan itibaren ailede başlar. Aile, her şeyin temelini oluşturur. Çocukta, ebeveynin aynasıdır, gördüğünü gösterir, aldığını yansıtır. Aile hangi konuda, ne kadar bilinçli hareket ediyorsa, çocuğun duyarlılığı da o yönde artar. Bazen ebeveynler “daha küçük bir şey anlamaz” mantığıyla hareket etse de eğitim sanıldığı gibi okulda değil ev de başlamaktadır. Çocuk eğitimi sabır gerektiren zor bir iştir. Çocuklarımız evlerimizin aynasıdır. Aileden gördüklerini taklit ederek ve yaşayarak büyürler.
Çocuklarınızı terbiye etmeye çalışmayın zira zaten size benzeyeceklerdir. Kendinizi terbiye edin yeter!
Esen Kalın…

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=