BİNLERCE ARI EVİN BACASINA DOLDU

Çivril’de evlerinin bacasına binlerce arı dolan ailenin imdadına Çivril Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı ekipler yetişti.

Yazar : Tarih : Okunma : 1.976 views Yorum Yap

 

 

Çivril Saray mahallesinde bir apartmanın baca deliğinden içeri giren ve oğul çıkaran arılar apartmanda yaşayanların panik yaşamasına neden oldu. Veterinerlerin müdahale ettiği arı oğulu etkisiz hale getirildi.

Bacadan odaya doluşan arılar karşısında şaşkına dönen apartman sakinleri yan odada uyuyan 2 aylık bebeklerine zarar gelmemesini büyük şans olarak değerlendirdi.

 

Yaşadıkları olay karşısında şaşkınlığını ifade eden Çivril Devlet Hastanesinde Diş Hekimi olan Utku Ahsen Ertaş; “İlk defa böyle bir olay yaşadık ve çok şaşırdık. İşteydim ve eşim odanın içinde arı olduğunu söyledi. Bende birkaç tane var zannettim ve öldürmek için  aldığım spreyle odaya girdim. Bir baktık ki perdenin her tarafı arı kaplı.” Dedi.

Evin bacasında binlerce arının olduğunu ifade eden Ertaş; “Üç tane bacanın içi tamamen arıyla dolu. Binlerce olduğunu tahmin ettiğimiz arılardan kurtulmak için belediyeyi aradık ve arkadaşlar yardım için geldiler. Bu yaşadığımız şans mı uğursuzluk mu bilemiyoruz.” Dedi.

 

Bahar temizliği yapan bina sahibi avukat Doğan Bütün büyük bir arı topluluğunun evinin üstünde bir süre uçtuktan sonra baca deliğinden içeri girdiğini fark etti. Arı sayısının çok olmasından endişelenen Bütün, çatı katına çıkarak bacadan arıların yerini tam olarak belirlemeye çalıştı. Doğan Bütün Baca deliğinde toplanan binlerce arı olduğunu fark edince hemen İlçe Tarım Müdürlüğünü arayarak yardım istedi. İlçe Tarım müdürlüğü ve İtfaiyeden arıları toplama konusunda yardım alamayan Doğan Bütün, arıcılık yapan tanıdıklarından yardımcı olmalarını istedi. Olay yerine gelen arıcılar da çözüm üretemeyince devreye Çivril Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı ekipler girdi. Olay yerine gelen Veterinerler hazırladığı karışımı arılara püskürterek arıları etkisiz hale getirdi.

Kimsenin yaklaşamadığı arılara müdahale eden Veterinerler evin içinde yaptıkları çalışmada odaya giren yüzlerce arıyı önce tütsü ile bayılttı daha sonra da elleriyle topladı ve kovana yerleştirdi. Daha sonra bacanın içinde toplanan binlerce arı ve Kraliçe arıyı yakalamak için apartmanın çatısına çıkan veterinerler, tütsü ile yaptıkları uzun bir çalışmanın ardında arıları etkisiz hale getirdi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=