ATATÜRK’ÇÜ BERBER MESAİYE BAŞLADI

Atatürk aşığı berber, eskiyen ve boyası atan Atatürk büstlerini onarmaya ve boyamaya başladı.

ATATÜRK’ÇÜ BERBER MESAİYE BAŞLADI
Yazar : Tarih : Okunma : 86 views Yorum Yap

Atatürk aşığı berber, eskiyen ve boyası atan Atatürk büstlerini onarmaya ve boyamaya başladı.

Daha önce Atatürk büstlerindeki eskiyen yazıları boyayan Çivrilli Berber bu sefer de tahrip olan ve boyası eskiyen büstleri önce tamir ediyor sonra da boyuyor.

Çivrilli berber Nejdet Çakmakçı ilçede bulunan ve boyası bozulan Atatürk büstlerini gönüllü olarak tamir etmeye ve boyamaya başladı. Atatürkçü kimliği ile tanınan Çakmakçı Korona virüs salgın zamanında da okullarda ve ilçenin muhtelif meydanlarında bulunan büstlerdeki büstlerin yazılarını boyamıştı.

Üç yıl aradan sonra tekrar büstlerle ilgilenmeye başlayan Nejdet Çakmakçı “Atatürk büstlerine yıllık bakım yapılıyor. Dolayısıyla da büst ve kaidelerin boyaları zamanla güneş ve hava şartlarından olumsuz etkileniyor. Daha önce ilçe genelinde yaklaşık 30 büstün yazılarını gönüllü boyadım. Bazı yardımsever ve Atatürkçüler boya ve malzeme desteği vererek ilçe genelindeki tüm büstlerin yazılarını yenilememe yardımcı olmuşlardı. Üç yıl önce boyadığımız yazıları kontrol ederken bazı büstlerin çatladığını ve boylarının döküldüğünü fark ettik. Tahrip olan büstlerin çatlak ve kırık olan yerlerini çekomastik ile önce tamir ediyorum sonrada boyuyorum” dedi.

Art niyet yok ama gözden kaçıyor

Tahrip olan büstlerin sıcak ve soğuk etkisinden çatladığını ve boyalarının döküldüğü nün altını çizen Nejdet Çakmakçı “Atatürk büstlerindeki yıpranma bilinçli yapılan ya da ihmal ile ortaya çıkan bir durum değil. Bu yaldızlı boyalar özellikle kış mevsiminden sonra sıcakların artmasıyla zarar görüyor. Çoğu zaman da gözden kaçıyor. Kimsenin kimseye bunu düzeltin deme lüksü yok. Kim kırık ya da tahrip olmuş Atatürk büstü gördüyse elinden geleni yapmalı” dedi.

Oğluyla birlikte tatil günlerini Atatürk Büstlerine ayırdı

Atatürk büstlerinin tamir ve boyamayı işyerinin kapalı olduğu Pazar günleri yapan Nejdet çakmakçı “Pazar günleri iş yerimi açmıyorum. 8 yaşındaki oğlumla birlikte tahrip olan büstlerin yanında gidip önce kırık ve çatlak kısımlarını tamir ediyor, öğleden sonra da kontrol ettikten sonra boyuyorum. Bu şekilde ilçe genelinde ve mahallelerdeki büstlerin tamamını boyamayı düşünüyorum” dedi.

Boya bulmak zor ama bütün büstleri tamir edeceğim

Güneşten etkilenmeyen boyaların biraz pahalı olduğuna da dikkat çeken Çakmakçı” kimseden bir teşekkür beklentim ya da mali beklentim yok. Güneşe dayanıklı boyalar pahalı, Çivril’de bulmak da zor oluyor elimden geldiğince boya tedarik edebildiğim sürece gönüllü olarak Atatürk büstlerine sahip çıkarak korumaya devam edeceğim” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=