ANNE SÜTÜ VE ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRICI BESİNLER

Anne sütü, bebeğin ilk 6 aylık döneminde psikolojik ve fizyolojik olarak ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen, ayrıca anne ile bebek arasında bağın kurulmasında etkili sindirimi kolay doğal bir besindir. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü alıp daha sonra ek gıdalara başlaması ve 2 yaşına kadar anne sütü alımını devam ettirmesi birçok yönden yarar sağlar. Bu yüzden sağlıklı yaşamın başlangıcında anne sütü ile beslenmenin önemi yadsınamazıdır.

ANNE SÜTÜ VE ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRICI BESİNLER
Yazar : Tarih : Okunma : 122 views Yorum Yap

Anne sütünün içeriği:

Sıvı miktarı:

Anne sütünün %87’sinin sıvıdan oluştuğu bilinmektedir. Bu yüzden bebeğin anne sütü aldığı dönemde ihtiyacı olan tüm sıvıyı anne sütünden karşılayabileceği için ek olarak bir sıvı alımına gerek yoktur.

Protein:

Anne sütünün protein içeriği de bebeğin ilk 6 ayda ki ihtiyacını karşılamaya yetecek düzeydedir. Bu proteinlerin %60’ını biyolojik değer açısından yüksek olan whey proteinlerioluşturmaktadır. İnek sütünde ise bu değer %18 dir ve bu yüzden inek sütünün protein içeriği daha yüksek olmasına rağmen anne sütünün protein kalitesi daha yüksektir. Anne sütünde ki bu whey proteinlerinin büyük çoğunluğu ise alfa laktalbüminoluşturur. Sindirimi daha zor olan kazein ise anne sütünde %40 iken inek sütünde %80 oranındadır.

Lipit:

Anne sütünde bulunan lipaz enzimi düşük safra düzeyinde bile yağların sindirilmesinde yardımcı olur. Uzun zincirli yağ asitlerinden olan linolenikasit, alfalinoleikasit, araşidonikasit, dokozahekzaenoik asit anne sütünden bol miktarda bulunmakla birlikte bu yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve görme işlevi üzerinde son derece etkilidir. Emzirme süresine bağlı olarakta anne sütünün yağ oranında değişiklikler gözlenir. Emzirmenin başlangıcında anne sütünün yağ oranı daha düşükken emzirme sonlarına doğru bu oran artmaktadır. Bu bebeğe doygunluk hissi vermekle birlikte ileri de bebekte oluşacak şişmanlığı da önlemektedir.

Karbonhidrat:

Anne sütünün en önemli karbonhidratılaktozdur. Laktozun bileşimde bulunan galaktozun ise lipitlerle yaptığı bileşenler bebeğin beyin gelişiminde son derece etkindir. Ayrıca laktoz kemik mineralizasyonunda görevliyken kalsiyumun emilimini de kolaylaştırmaktadır. Sindirilemeyen bölüm ise bağırsak bakterileri tarafından fermente edilerek patojen mikroorganizmaların üremesini engeller.

Vitaminler:

Yeni doğanlarda bağırsak florası tam gelişmediğinden hemorajik hastalıkları önlemek adına K vitamini takviyesi ve 15 günlükten itibaren 1 yaşına kadar D vitamini takviyesi gereklidir. Bunlar dışında kalan suda eriyen B ve C vitaminleri ile yağda eriyen A ve E vitaminleri yeterli düzeydedir.

Mineraller:

Anne sütü demir içeriğinden çok zenginken kalsiyumun açısından fakirdir. Demir içeriğinin yüksek olması ise bebeği demir eksikliğinden korur.

Enzim ve Hormonlar:

Anne sütünde başlıca bulunan enzimler yağ sindirimi için gerekli olan lipaz, süt lipitleri sentezi için gerekli lipoproteinlipaz ve galaktozillipaz, laktoperoksidaz, tiyosiyanat gibi birçok enzim barındırmaktadır. Bunların yanı sıra da TSH, GnRH,T3,T4,prolaktin, östrojen, progesteron, kalsitonin gibi birçok hormonuda içerir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMAYA YÖNELİK YAKLAŞIMLAR

Anne sütü bebeğin beslenmesinde ki en önemli faktör olduğu için bu sütü arttırmaya yönelik birçok görüş ve yöntemvardır. Fakat bunların en başında annenin huzurlu ve sağlıklı bir ortamda olması yer alır. Bebeğin erken emzirilmeye başlanması, memelerinboşaltılması, sık sık emzirme, annenin fazla yorulmaması da etkendir. Annenin yeterli sıvı ve proteinalımı,stresten uzak durması,uyku düzeni ve kalitesi son derece önemlidir.Bunlar dışında galaktogog denilen anne sütünü arttırdığı inanılan bir takım ilaçlar,besinler ve hatta şifalı bitkiler geçmişten günümüze kullanılmaktadır.Bunlarla ilgili çalışmalar hala devam etmekle birlikte mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir.Anne sütünü arttırmak amaçlı en sık kullanılan ilaçların başında metoklopropamid gelir.

Şifali bitkilerde ise çemen otu, boğadikeni, keçi sedef otu, anason, fesleğen, rezene gibi şeker tatlı otlardır.

Çemen otunun ise yapılan çalışmalara göre günde 3 badak çay şeklinde kullanımı önerilmektedir.

Bazı ülkelerde de maltlı içecekler anne sütünü arttırmakta kullanılsa da alkol tüketimi anne sütünü azaltabilir.

Yulaf unununda anne sütünü arttırdığına dair kesin kanıtlar olmamakla birlikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunların dışında ise ısırgan otu, ineksütü, ayran, tahinhelvası, pekmez, hurma, susam gibi besinlerin anne sütünü arttırdığı düşünülmektedir.

ANNE SÜTÜ ALIMININ YETERSİZ OLDUĞUNUN BELİRTİLERİ

Annelerin biberon ile bebeklerini beslemeye başlamalarının başlıca nedeni sütlerinin yetersiz olduğunu düşünmelerinden kaynaklanır. Genellikle anneler bebeğin ihtiyacından daha fazla süt üretmektedir. Bu nedenle yetersizliğine çok rastlanmamaktadır.

Güvenilir Belirtiler:

Doğumdan sonra ki 2.hafta sonunda doğum ağırlığına ulaşamamak ve ilk aylarda ayda 500 gramın altında ağırlığa ulaşmak anne sütünün yetersizliğinin göstergesidir. İlk iki günde ise 2 veya 3 kereden, dördüncü gün dört kezden fazla ve yoğun idrar çıkışı durumunda ise anne sütünün yeterli olduğunun göstergesidir.

Olası Belirtiler:

Bebeğin memeyi reddetmesi ve ya uzun süre sık emmesi, sıkağlaması, az miktarda kuru şekilde dışkılama durumlarında da anne sütünün yetersizliği düşünülebilir. Böyle durumlarda bebeğin kilo kontrolleri iyi yapılmalı aynı zamanda emzirme danışmanlığı yapılmalıdır.

Anne sütünün yetersiz olmasına yol açan nedenlerde yine alkol, sigara, doğum kontrol ilaçları, annenin ağır malnütriyonu gibi sebeplerde yer almaktadır.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=