ANIZ YAKMAK SUÇTUR

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul çiftçilerden anız yakmamalarını, toprağa ve geleceğe sahip çıkmalarını istedi.

ANIZ YAKMAK SUÇTUR
Yazar : Tarih : Okunma : 207 views Yorum Yap

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul çiftçilerden anız yakmamalarını, toprağa ve geleceğe sahip çıkmalarını istedi.

Ekinlerin tarladan kaldırılması ile birlikte her gün onlarca tarladan alevler yükselmeye başlayan Çivril’de çiftçilerden daha duyalı davranmalarını isteyen Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul anız yakmanın zararları konusunda açıklamalarda bulundu.

AW392124

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul anız yakmanın bir suç olduğunun altını çizerek, “Anız yakmak hem toprağa hem de o toprakta yaşayan canlılara büyük zarar verir.” Dedi. Anız yakmanın toprak verimini de büyük ölçüde düşürdüğünü kaydeden Özkul, “Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlıların beslenme ortamı yok edilir.”dedi.

Verimli ve bereketli toprakların çorak topraklara dönüşebileceğine dikkatleri çeken Başkan Özkul, “Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir.”dedi.

Anız yakmakla birlikte hastalıkların çoğaldığını kaydeden Özkul, “Anız yakılması su ve rüzgar erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgar ve su ile taşınarak yok olmaktadır. Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır.”dedi.

Çiftçilerin anız yakma konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini vurgulayan Başkan Özkul, “Çiftçilerimiz anız yakma konusunda biraz daha duyarlı olmalı. Yakarak toprağa zarar vermek demek geleceğimize zarar vermek demek. Anız yakarak tarlayı temizlediğimiz zannetsek de temizlenen sadece toprağın verimi. Toprağın doğal dengesini bozularak ortaya çıkan Zaralılar ve hastalıklar demek daha çok gübre demek, daha çok ilaç demek ve çiftçinin cebinden daha fazla para çıkması demek. Biz toprağı korudukça toprak bereketini bize kat kat sunacaktır. Çiftçilerimizin daha duyarlı olması, toprağına ve geleceğine sahip çıkması gerekmektedir.”şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=