ADALET SİYASETİN ARACI HALİNE GELMİŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe Başkanı Bedri Ataş 10 Aralık İnsan Hakları günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

ADALET SİYASETİN ARACI HALİNE GELMİŞ
Yazar : Tarih : Okunma : 256 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe Başkanı Bedri Ataş 10 Aralık İnsan Hakları günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.
İnsan Hakları konusunda Türkiye’nin boynunun bükük olduğuna dikkat çeken Ataş “Türkiye’nin, İnsan Hakları Haftası’na boynu bükük girdiği Ülkemiz bugün, demokrasi ve özgürlüklerin hızla yok edildiği, kısmen özgür ülkeler arasında yer almakta, insan haklarına her geçen gün yeni darbeler indirilmektedir” dedi.
Ataş açıklamasında “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda kabulünün üzerinden geçen süreçte insan odaklı, eşitlikçi, özgürlükçü, insan ve birey odaklı bir toplumsal düzenin, bütün insanlığın ortak özlem ve beklentisi olmaya devam ettiği
”Türkiye’nin, İnsan Hakları Haftası’na boynu bükük girdiği Ülkemiz bugün, demokrasi ve özgürlüklerin hızla yok edildiği, kısmen özgür ülkeler arasında yer almakta, insan haklarına her geçen gün yeni darbeler indirilmektedir. Değişik ölçülerde, ihlal edilmeyen insan hakkı bırakılmamıştır. Her türlü hakkın teminatı olan adalet ise bugün ülkemizde siyasetin aracı haline gelmiş ve insanlarımızın adalete güveninde derin yaralar açar. İnsan haklarının vazgeçilmez koşulu olan kadın-erkek eşitliğinde Türkiye 135 ülke arasında 122. sırada yer alıyor.Bugün Türkiye, kadın-erkek eşitliğine inanmayan, kadınları hor gören ve toplumsal hayattan dışlamaya çalışan bir zihniyet tarafından yönetilmektedir. Son yirmi yılın iktidarı, kadına karşı şiddeti de önleyememektedir. Kadınlar geriye itilerek toplumun ilerlemesi engellenmektedir.
Türkiye’de bugün düşünce, ifade, inanç, haberleşme, toplanma, haber alma, eğitim ve basın özgürlükleri dahil bütün insan hakları, üstelik demokrasi adına, sürekli kısıtlanmaktadır. Terör sona erdirilemediği için en kutsal hak olan yaşama hakkı güvence altında değildir. Gazeteciler, yazarlar, öğrenciler, bilim insanları, askerler, seçilmişler, kısacası düşünen ve iktidarı eleştiren herkes baskı altında ve hatta hapishanelerdedir” dedi.
Açıklamasının son kısmında Partisinin İnsan hakları ve Özgürlüklerinin yılmaz savunucusu olduğunu belirten Başkan Bedri Ataş “CHP için insan hakları, savunulması ve geliştirilmesi gereken en yüksek toplum değerlerimizdendir. CHP’nin bu konudaki nihai hedefi, Türkiye’yi dünyanın en uygar 10 ülkesinden biri yapmaktır. Cumhuriyet Halk Partisi, yurttaşlarımızın haklarının savunuculuğunu halkımızdan aldığı güçle ödünsüz devam edeceğiz” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=